Ostatní strany bojují doslova o přežití. Jejich preference se totiž pohybují kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do parlamentu. Šokující je propad nejsilnější vládní strany Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU) Mikuláše Dzurindy, která by se nemusela vůbec dostat do parlamentu. Její preference se v únoru pohybovaly pod nebo jen těsně nad pěti procenty.

Podobně je na tom vládní strana Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka a jen o málo líp si stojí vládní strana Most-Híd Bély Bugára. Pokles preferencí vládních stran způsobil rychlý rozpad pravicové koalice, která nevydržela ani dva roky. Pravicoví voliči jsou frustrovaní a zklamaní. Pravicové strany poškodilo zveřejnění údajného spisu tajné služby s názvem Gorila, který odhaloval korupci v politice v letech 2005 a 2006 v období druhé Dzurindovy vlády. Gorila vyvolala pobouření a po celém Slovensku se konaly masové protesty.

Únorový průzkum agentury Focus: 
Smer-sociální demokracie39,7%
Křesťanskodemokratické hnutí10,4%
Most-Híd7%
Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti6,7%
99% - občanský hlas5,2%
Slovenská demokratická a křesťanská unie5,1%
Svoboda a Solidarita5,1%
-- 
Slovenská národní strana4,7%
Strana maďarské koalice3,9%
Strana svobodné slovo Nory Mojsejové2,5%

Gorila pomohla novým stranám, které nabízí nové tváře. Bodují především hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v čele Igorem Matovičem a hnutí 99% - občanský hlas, která mají šanci probojovat se do parlamentu. To se pravděpodobně nepodaří kontroverzní Noře Mojsejové, která založila vlastní stranu. Mimo parlament může zůstat také Slovenská národní strana Jána Sloty.