„Chceme zabránit firmě Shell ve vrtání v Arktidě a předejít riziku opakování ekologické katastrofy, jako byla předloňská havárie Deepwater Horizon v Mexickém zálivu,“ vysvětlil akci Nathan Argent z novozélandské sekce Greenpeace. Na výzvu světové ochranářské organizace zaslalo podle něj protestní e-maily Shellu během víkendu na 133 tisíc lidí.

Lucy Lawlessová na lodi s vrtnou soupravou

Lucy Lawlessová na lodi s vrtnou soupravou

FOTO: fotobanka Profimedia

„Vášnivě věřím, že budoucnost patří obnovitelným zdrojům - proto blokuji loď Shellu,“ oznámila na Twitteru Lawlessová. „Nemusíme naši zemi vysát do poslední kapky, když je tu elegantnější možnost přejít na čistou a udržitelnou energii.“

Herečka Lucy Lawlessová (druhá zprava) protestuje proti vyplutí vrtné lodi do Čukotského moře.

Herečka Lucy Lawlessová (druhá zprava) protestuje proti vyplutí vrtné lodi do Čukotského moře.

FOTO: Nigel Marple, Reuters

Lawlessová se šesti kolegy v pátek pronikli na 53 metrů vysoký jeřáb lodi Noble Discoverer krátce před tím, než měla vyrazit z novozélandského přístavu Taranaki do Čukotského moře v Arktidě. Tam má v pobřežním šelfu provést na jaře tři zkušební vrty. Aktivisté vydrželi na jeřábu přes silný vítr do pondělního rána, kdy po dohodě s policií postupně slezli a nechali se zatknout.

Lucy Lawlessová jako bojovnice Xena

Lucy Lawlessová jako bojovnice Xena

FOTO: fotobanka Profimedia

„Pořád nás natáčeli, pouštěli v noci hlasitou hudbu a svítili na nás, abychom nemohli spát a byli dřív vyčerpáni,“ stěžovala si herečka na postup policie. „Dělali nám pod zadkem Guantánamo,“ řekla v narážce na kontroverzní tábor pro podezřelé z terorismu, který USA provozují na Kubě.