Žena ve třetím měsíci navštívila birminghamskou kliniku Clathorpe. Lékaři Rádžovi Mohanovi řekla, že žádá o přerušení těhotenství, protože zjistila, že čeká holčičku, ale její partner „holku nechce“.

„Tohle je důvod?“ zeptal se jí lékař a hned dodal: „To není správné. Je to jako vražda novorozence ženského pohlaví, nemyslíte?“

Dále ale v tomto duchu nepokračoval, neposlal ji ani na další konzultaci. Naopak, když se ho těhotná zeptala, jestli by tam nemohl uvést jiný důvod potratu, lékař odpověděl: „Ano, to jde, protože tamto nebyl dobrý důvod... Takže tam dáme příliš mladá na to být matkou, ano?“

Pacientka souhlasila a Rádž Mohan dodal: „Ve třetím světě je běžné, že se zabíjejí novorozené dívky.“ Pak odešel probrat potrat s kolegy. Po návratu s těhotnou ještě domluvil vhodný termín.

I sestra na klinice zmínila, že důvodem potratu je, že pacientka „nechce dítě ženského pohlaví“, ale nic nepodnikla. Důvod přitom byl v rozporu s platným zákonem z roku 1967.

Další případů schválených potratů kvůli pohlaví

List již ve čtvrtek psal o dalších dvou klinikách, kde konzultantky souhlasily s provedením potratu, i když žena jako důvod uvedla, že je to kvůli pohlaví plodu. Šlo o jednu kliniku v Manchesteru a jednu v Londýně. List také spekuloval, zda to nedělají kvůli penězům za potrat, protože oba se měly provést na soukromé klinice. [celá zpráva]

Reportéři listu navštívili devět klinik, kam přišly s těhotnými ženami, které předstíraly, že chtějí interrupci kvůli pohlaví plodu.

Články naznačily, že tato praxe je mnohem rozšířenější, než by se čekalo. není ale jasné, zda to souvisí s určitým etnikem a kulturu. Praxi však potvrdily. Evropské komise přitom vyzvala, aby se těhotným nesdělovalo pohlaví plodu, aby se ho nechtěly z tohoto důvodu zbavit. Například Indové nechtějí dcery, protože jim musejí dávat velké věno.

Výzva je však celkem zbytečná, protože na internetu lze jednoduše test na pohlaví plodu objednat.