Nyní vyvinutý kousek má na délku dva centimetry a je jeden centimetr silný, uvedla BBC.

Náklady na vypěstování dostatečného množství masa na výrobu karbanátku jsou asi 200 000 liber, což je v přepočtu asi šest miliónů korun.

"Důvodem, proč to děláme, není to, abychom nyní měli nějaký použitelný produkt, ale abychom dokázali, že něco podobného svedeme," řekl profesor Mark Post.

Právě on vedl tým, jemuž se maso podařilo vypěstovat. Na tiskové konferenci uvedl, že má v plánu požádat slavného šéfkuchaře, aby mu vypěstovaný kus masa uvařil.

Maso bez chuti

Podle Posta bude trvat ještě dlouho, než bude tento způsob výroby masa efektivní, a vyžádá si to vysoké náklady. Vědci však uvažují do budoucnosti, protože rostoucí životní úroveň znamená vyšší poptávku po mase. Půdy na chov zvířat se přitom nedostává.

Podle toho, co zaznělo na vědecké konferenci ve Vancouveru, by vznik masa v laboratoři zanechával o 60 procent menší ekologickou stopu.

Základem pro výrobu umělého masa jsou svalové buňky živého zvířete, ty se v živné kultuře vyvíjejí. Maso, které se vypěstuje, nemá žádnou chuť. Tu mu případně dodají až tukové buňky. "Na začátku to bude chutnat mdle. Právě chuť je to, na čem pak musíme zapracovat," řekl Post.