Daně odpustil katolíkům bývalý premiér Silvio Berlusconi. Eurokomisař Almunia už předloni opatření kritizoval jako možné porušení pravidel hospodářské soutěže. K návrhu o ukončení daňových prázdnin jeho mluvčí prohlásil: „Je to podstatný pokrok. Doufám, že opatření vejde v platnost“.

Podobně hovořil šéf italské Radikální strany Mario Staderini, který bojoval za obnovení plateb pro katolickou církev a inicioval i příslušnou petici. „Uspěli jsme v nalomení zdi chránící církev,“ řekl.

Vatikán je zatím oproštěn od daně na zhruba 100 000 nemovitostí evidovaných jako nekomerční. Jsou mezi nimi i ubytovny, školy nebo špitály. Ročně tak odhadem ušetří 600 miliónů až 2,2 miliardy eur (až 55,6 miliardy korun), napsal Independent. Církev nicméně tvrdí, že úleva činí ročně pouze 100 miliónů eur (2,5 miliardy korun).

Podle italského listu Corriere della Sera bude mít poslední slovo daňový úřad, který určí, do jaké míry jsou nemovitosti využívány výlučně k náboženským účelům, a pak stanoví výši plateb.