Dunaj poprvé po dvaceti letech zcela zamrzl na východě Bulharska u Silitry. Naposled tomu bylo na přelomu let 1984 a 1985. Na zbytku území Bulharska  pokrývá hladinu Dunaje led na 40 až 90 procentech hladiny. „Očekáváme, že úplné zamrznutí se bude během dne ze Silistry dál šířit.“

Situace je o to komplikovanější, že Bulharsko nemá ledoborce.

Plavba se zastavila na skoro celém Dunaji. Částečně zamrzl i v Srbsku.

Zamrzající Dunaj u rumunského města Giurgiu

Zamrzající Dunaj u rumunského města Giurgiu

FOTO: Bogdan Cristel , Reuters

"V únoru obvykle chladné počasí netrvá dlouho, ale teď jsem překvapen. Neviděl jsem tolik ledu na Dunaji od roku 1985, kdy byla řeka zcela zamrzlá až k Budafoku (jižní předměstí Budapešti)," vzpomínal podle ČTK kapitán ledoborce Széchenyi Dezsö Kovács a dodal: "A předtím byla nejstudenější zima 1968-69."

Ledoborec na Dunaji u rumunského města Giurgiu

Ledoborec na Dunaji u rumunského města Giurgiu

FOTO: Bogdan Cristel , Reuters

Ledoborec se v Budapešti, kde je řeka zatím splavná, objevil poprvé po 27 letech. "V Budapešti zatím nebezpečí nehrozí, ale plujeme na jih země, kde se nahromadilo hodně ledu," řekl ředitel technického dozoru István Land. Széchenyi má jet do přístavu Baja, 188 kilometrů jižně od Budapešti.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zamrzlý Dunaj v Rumunsku

Nejkritičtější část je nyní podle Langa na jihu Maďarska, kde Dunaj tvoří hranici mezi Srbskem a Chorvatskem. "Dvě lodi vyjedou z přístavu Baja lámat led v této oblasti, během několika hodin by měly dorazit do Vukovaru," řekl Land.

Zamrzající Dunaj u rumunského města Giurgiu

Zamrzající Dunaj u rumunského města Giurgiu

FOTO: ČTK/AP

Situaci na Balkáně v sobotu zkomplikovaly další přívaly sněhu, které vyvolaly chaos v dopravě. V černohorské Podgorici napadlo půl metru sněhu a v nedalekém Kolasinu spadla lavina na trať a uvěznila na ní vlak.

Vytahování hummeru, který zapadl do Balatonu

Vytahování hummeru, který zapadl do Balatonu

FOTO: Janos Kovacs, Reuters

Přes pět set obětí mrazů

Mráz na Balkáně také zabíjí. V Rumunskou stoupl počet obětí kruté zimy na 57 a 20 000 lidí na severu země je stále odříznuto od světa. V Bulharsku počet mrtvých překročil dvě desítky, v Srbsku vyšplhal na 19 osob, v Bosně je mrtvých 11, čtyři lidé zemřeli v Černé Hoře, tři v Chorvatsku, dva v Makedonii a jeden v Albánii, uvádí agentura AFP.

Nejhorší je stále situace na Ukrajině, kde zemřelo 135 lidí. Polsko hlásí 82 oběti, Rusko pak 46 a Litva 24. [celá zpráva]

Lodě uvězněné v ledu na Dunaji v Bělehradu

Lodě uvězněné v ledu na Dunaji v Bělehradu

FOTO: Ivan Milutinovic, Reuters

Postiženy jsou však i země, které nejsou na tuhou zimu zvyklé, V Itálii opět sněžilo, míst se čeká až třicet centimetrů sněhu. Opět byly odloženy fotbalové zápasy série A – tentokrát mezi Boloní a Turínem a Parmou a Florencií.

Ledoborec na Dunaji u rumunského města Giurgiu

Ledoborec na Dunaji u rumunského města Giurgiu

FOTO: Bogdan Cristel , Reuters

Ve Francii je 12 obětí zimy a v Německu uvěznil led na zamrzlé Neckaře 42 lodí.

V Británii naměřili v Cheshamu - 17,8 stupně. Je to méně než v Moskvě, kde bylo -16.