Zatímco zásahovou jednotku představovala zkušená, po zuby vyzbrojená skupina dozorců z Lublinu, vzbouřence „hrálo“ šest mladých dozorců z chelmské věznice. K plánovanému střetu došlo na vězeňském dvoře. Podle ředitele věznice „dozorci“ měli bojovně naladěné „vězně“ zpacifikovat a vrátit je do cel.

Slzným plynem na své kolegy

Dozorci, kteří představovali vězně, se do svých úloh natolik vžili, že účinně bránili dozorcům nejen vniknout na dvůr, ale kladli i silný fyzický odpor. Přitom na ně křičeli: „Nebudete nám tady poroučet! Vypadněte odtud!“

Velitel zásahové skupiny, který zákroky proti vzpurným trestancům v reálné službě řídí už deset let, místo aby informoval nadřízeného, dal pokyn použít proti agresivním „vězňům“ slzný plyn.

Poté se obě skupiny do sebe znovu pustily a cvičení muselo být přerušeno. „Ostraha představující vězně byla se svým výkonem mimořádně spokojená a už několik dní po konfliktu, k němuž došlo loni koncem listopadu, projevila zájem účastnit se dalšího cvičení,“ napsala ve středu Gazeta Wyborcza.

Pavel Moczydlowski, v 90. letech šéf polské vězeňské služby, k případu poznamenal, že neúměrně přeplněné věznice se postupně mění na psychiatrické nemocnice. „Neustále roste počet dozorců, kteří se chovají iracionálně,“ dodal s tím, že loni na podzim ředitel jedné věznice na severu Polska zavraždil nožem recidivistu, který ho dlouhá léta zasypával nekonečnými stížnostmi a požadavky, a jeden dozorce ve službě zastřelil dva kolegy.

Moczydlowski zdůraznil, že vzhledem k přeplněnosti věznic jsou polští dozorci nejvytíženější v EU, což vyvolává frustraci a sklony k agresi. Za problém označil, že psychiatrickými testy procházejí dozorci i jejich nadřízení jen při vstupu do vězeňské služby, ne během ní.