„Naše kandidátka se nerozpadá, ale očisťuje se,“ reagoval na to Matovič.

Kandidátku opustili její lídr Martin Mojžiš, dvojka herec Štefan Bučko, bývalý novinář Eugen Korda, poslanec Peter Zajac, exministr vnitra Vladimír Palko i bývalý předseda parlamentu František Mikloško.

"Je to pro nás minulost, která mě od této chvíle nezajímá,“ reagoval Mikloško na své angažmá ve straně.

Palko upozornil, že vyšetření na polygrafu se používá v případě lidí podezřelých ze závažné trestné činnosti a není ani stoprocentně spolehlivé. „Je to debilní nápad. Nejsme cvičené opice,“ reagoval Palko na výzvu.

Matovič tvrdí, že společně s ním měli jít na detektor lži pouze Zajac a Palko. „Měli jsme odpovědět na otázku, zda jsme někdy vzali úplatek. Jinak nedokážeme lidem, že to s čistotou politiky myslíme vážně,“ dodal Matovič.

Politolog Michal Horský upozornil, že Matovič se pokouší nadbíhat náladám ulice. Na nedávných protestech požadovali lidé výměnu politiků pohybujících se v politice 22 let a objevil se i požadavek, aby politici šli na detektor lži.

Strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti měla podle průzkumů veřejného mínění reálnou šanci uspět v březnových předčasných volbách. Její preference se pravidelně pohybovaly nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do parlamentu.