Dřevěné pouzdro s nástroji dala do prodeje vdova po židovském muži, jehož rodiče přežili holokaust.

Hodnota artefaktu, který se bude dražit v sobotu, je odhadována na 4000 liber (120 000 korun). Pouzdro se jménem Antona Burgera obsahuje skalpely, pilky a další nástroje s jeho monogramem.

Nástroje Antona Burgera

Nástroje Antona Burgera

FOTO: fotobanka Profimedia

Burger byl šéfem tábora v Terezíně mezi červencem 1943 a únorem 1944. Burger zakryl zvěrstva, která se v Terezíně odehrávala, a během návštěvy výboru Mezinárodního červeného kříže tábor využil jako propagandistický nástroj. Sám přitom proslul sadistickým zacházením, sestavoval transportní listiny, usmrcoval vězně a do Osvětimi poslal 10 067 Židů.

Odsoudili ho k smrti, přesto žil až do roku 1992

Burger byl v Litvínově po válce odsouzen k smrti, ovšem v nepřítomnosti. Byl internován v táboře v Salzburku, kde se na jeho činnost přišlo až v roce 1947. Z tábora uprchl a žil pod falešnými jmény. Zemřel v roce 1992 v Německu, kde nakonec strávil zbytek života.

Zástupkyně aukční síně na jihozápadě Anglie Grace Clokeová uvedla, že o původu pouzdra s nástroji se mnoho neví. Není jasné, zda je někdo získal po válce přímo z Terezína, nebo se pohybovalo na černém trhu. Není ani jasné, proč Burger pouzdro měl, nebyl vzděláním lékař.