"Nesouhlasím s uvězněním. Žádám, abych byl okamžitě propuštěn, protože jsem jednal v sebeobraně ve jménu mého národa, mé kultury, mého náboženství, mého města a mé země," prohlásil dvaatřicetiletý Breivik u soudu. Dodal, že by měl být vyznamenán a dostat medaili, protože jednal jako obránce norského lidu, uvedl podle DPA.

Nepopíral, že zabil 77 lidí, ale ospravedlnil to slovy: "Připouštím tyto činy, ale nepřiznávám vinu. Útoky na špičky vlády byly preventivní útoky na zrádce, kteří spáchali, nebo se chystali spáchat, zločiny proti norskému lidu."

Breivik současně uvedl, že neuznává legitimitu soudu.

Když vstoupil do soudní síně, zvedl spoutané ruce. Jeho obhájce Geir Lippestad uvedl, že to byl "druh pozdravu ultrapravicových extremistů".

Soud rozhodoval o prodloužení jeho vazby o dalších dvanáct týdnů. Podle agentury AP se očekává, že mu soud vazbu prodlouží až do 16. dubna, kdy by měl začít soudní proces. Pondělní slyšení má být poslední před zahájením samotného procesu.

Anders Behring Breivik u soudu v Oslu

Anders Behring Breivik u soudu v Oslu

FOTO: ČTK/AP

Pravicový extremista Breivik 22. července odpálil bombu před vládním komplexem v centru Osla a na ostrově Utöya střílel na účastníky mládežnického tábora. Zabil 77 lidí.

Anders Behring Breivik u soudu v Oslu

FOTO: Christopher Olssan, Reuters

Ke spáchání útoků se již dříve přiznal, odmítá ale trestní odpovědnost. Tvrdí o sobě, že je velitelem organizace, která se snaží svrhnout evropské vlády a nahradit je jinými, které budou vypovídat z Evropy muslimské přistěhovalce.

Anders Behring Breivik u soudu v Oslu

FOTO: Christopher Olssan, Reuters

Pondělní soudní přelíčení sledovala asi stovka příbuzných obětí loňského masakru. Jednání soudu získalo také velkou pozornost médií, protože na rozdíl od předchozích přelíčení dal Breivik souhlas s tím, že ho je možné fotografovat a natáčet.