Breivik byl při první psychiatrické expertize shledán nepříčetným s tím, že trpí paranoidní schizofrenií. Soud poté nařídil, aby bylo provedeno další psychiatrické vyšetření obviněného.

Video

Expirované video

Norský psychiatr popisuje rozhovor s Breivikem. Zdroj: Reuters

Pokud by se Breivikova nepříčetnost potvrdila, nemohl by být atentátník trestně odpovědný a místo do vězení by musel být umístěn do psychiatrického zařízení. Taková zařízení ale nejsou v Norsku zajištěna potřebnými bezpečnostními opatřeními.

Nejvyšší ostrahu má psychiatrická klinika Dikemark Sykehus v oblasti Asker ležící západně od metropole Osla. Úřady ale i v jejím případě pochybují, že by byla schopna zabránit případnému Breivikovu pokusu o útěk nebo eventuální osvobozovací akci zvenčí.

Jedním z možných řešení situace je tak výstavba "soukromé" psychiatrické jednotky ve vězeňském areálu Ila, kde je dvaatřicetiletý Breivik držen v současné době v izolaci od ostatních vězňů.

Nyní má tři cely

Breivik podle norského tisku nyní obývá v káznici Ila u města Baerum tři cely, z nichž jednu využívá ke spánku a relaxaci, druhou jako tělocvičnu a třetí jako obývací pokoj. Mezi nové požadavky tohoto náročného vězně patří počítač s textovým editorem, který prý terorista potřebuje, protože plánuje o útocích a své ideologii napsat knihu.

List Dagsavisen uvedl, že ministerstvo spravedlnosti uvažuje v této souvislosti o návrhu zákona, který by zabavoval odsouzeným jakékoli příjmy z jejich knižních děl.

Breivik, který se již dříve ke spáchání útoků přiznal, čeká ve vazbě na zahájení procesu, jež je plánováno na 16. dubna.

Video

Záznam Breivikova telefonátu s operátorem tísňové linky. Zdroj: Reuters