"Je tam tma. Odpadky, koberce, pohovky plují místnostmi. V restauraci se vznášejí dětské kočárky, hračky, plyšáci," řekl německému listu Bild 43letý potápěč Luca Scaldaferro. "Viditelnost je maximálně jeden metr. Mrtvolu vidíš, až když se jí dotkneš," popsal svoji práci.

Již v úterý informoval velitel skupiny potápěčů, že situaci ještě komplikuje hnilobný zápach z rozkládajících se potravin i mrtvých těl.[celá zpráva]

V rychlejším postupu jim brání nejen silný vítr a vlnobití, kvůli kterému nemohli v úterý po několik hodin na palubu. Minulý týden se loď ve větších vlnách mírně pohnula a hrozilo, že by se mohla sesunout z útesu do hloubky sedmdesáti metrů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: O tuto skálu se rozpárala loď Costa Concordia

Další komplikací je členitá struktura lodi s množstvím přepažení mezi kajutami i bohatým vnitřním vybavením. Ve středu se jim podařilo s pomocí trhaviny vytvořit snadnější přístup na třetí palubu. Míní odstranit několik překážek, aby bylo možné pokračovat v hledání dalších možných obětí. Zatím je jich potvrzeno 16, ale dalších 16 lidí je nezvěstných.  [celá zpráva]

Práce je mnohem obtížnější než při prohledávání vraků nákladních lodí, kde tolik přepážek není.

Pokračují přípravy na odčerpání zhruba 2400 tun nafty z nádrží parníku. Vlastní odčerpávání zřejmě nebude moci firma Smit začít dřív než v sobotu a pak by mohlo trvat zhruba měsíc, než bude vyprázdněno všech 17 palivových nádrží.