Úřady už minulý týden prohledaly kanceláře Standard and Poor's poté, co tato agentura snížila rating Itálie. [celá zpráva]

Fitch jej sice zatím nesnížila, ale varovala, že to může brzo udělat.

Italští vyšetřovatelé zkoumají, zda agentury svými prohlášeními a posuny na žebříčcích finanční důvěryhodnosti nějak nepoškodily italské hospodářství. To je totiž kvůli potřebě neustále si půjčovat ovlivněno i tím, nakolik mu investoři důvěřují. A ti vlivem horšího hodnocení půjčují dráž anebo vůbec.

Agentury na mušce

Pod hledáčkem italské policie je i třetí velká světová ratingová agentura Moody's, v jejíchž kancelářích ale vyšetřovatelé zatím přímo nezasahovali.

Ratingové agentury jsou i v jiných evropských zemích obviňovány ze zhoršování krize eurozóny tím, že snižují ratingy v klíčových okamžicích řešení této krize.

V Itálii se ale zasahovalo proti ratingovým agenturám už dříve. Koncem roku 2010 italská prokuratura nařídila vyšetřování agentury Moody's na základě žaloby, kterou podalo sdružení spotřebitelů. Ukázalo se, že její tehdejší zpráva byla nesprávná a poškodila italské banky.