"Pán nám dává znamení své blahodárné přítomnosti," ohlásila na svém webu vůdkyně sekty "máťuška Fotiňa". "Putin - to je jiná cesta pro Rusko. V jednom ze svých minulých životů býval knížetem Vladimírem a křtil Rus. Teď Vladimira Vladimiroviče čeká úkol znovu pokřtít naši pohanskou zemi!" tvrdí.

O výskytu sekty Putinových uctívačů, kterou "máťuška" založila ve vsi Bolšaja Jelňa u Nižního Novgorodu, se první zprávy vynořily už v polovině minulé dekády, ale větší pozornosti médií se jí dostalo až v předvečer voleb. "Máťuška" ráda přirovnává Putina ke Kristovým učedníkům, zejména apoštolu Pavlovi, který zpočátku křesťany pronásledoval, než začal zvěstovat víru. Prý i Putin jako důstojník sovětské tajné služby KGB nejspíše dělal i špatné skutky, ale jako prezidenta jej osvítil Duch svatý, a tak začal jako apoštol své stádo oveček moudře spravovat.

Směs pravoslaví, okultismu a sovětské propagandy

Časopis Sobesednik už před časem zjistil, že "mátuška" se původně jmenovala Svetlana Frolovová a do roku 1996 pracovala jako úřednice na železnici. Půldruhého roku si pak odseděla za podvody, po propuštění z věznice se věnovala jasnovidectví a léčitelství. Členové sekty odevzdali Frolovové své majetky a přestěhovali se na její usedlost.

Označit sektu za podvodnou se ale vzhledem k předmětu kultu úřadům moc nechce. Místní pop však konkurenci odmítá jako "potřeštěnou směs pravoslaví, okultismu a propagandy sovětských politruků" a za sektou vidí "dobře promyšlený byznys" její zakladatelky.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov se mezitím nechal slyšet, že šéf neschvaluje uctívání, které pěstuje Frolovová a její přívrženci.