„Lidé, kteří byli s Franceskem Schettinem na můstku, ho rozptylovali při kormidlování,“ prohlásil Coronica s tím, že náraz do útesu byl toho důsledkem. Schettino prý bezprostředně před střetem hovořil se svým číšníkem a vrchním stevardem, který z Giglia pochází.

Video

Expirované video

Potápěči našli šestnácté tělo na Costa Concordii. Zdroj: Reuters

Loď plula rychlostí 15 uzlů, tedy více než 27 kilometrů v hodině, když v místě asi 140 metrů od břehu ostrova narazila na skalisko.

Video

Expirované video

Záběry z potopených kajut lodi. Zdroj: Reuters

Schettino následně zmateně „běhal z jedné strany můstku na druhou“. Vydat rozkaz k evakuaci lodě mu trvalo déle než hodinu. To už někteří vylekaní cestující byli v záchranných člunech. Posádka nečekala a zahájila evakuaci bez příkazu kapitána.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Voda podle dalšího důstojníka na lodi zalila podpalubí v okamžiku. „Když jsem sešel po schodech na palubu B, otevřel jsem dveře a uviděl trhlinu v trupu, jíž tekla dovnitř voda. Během dvou minut to bylo zcela zatopené,“ popsal Alberto Fiorito, který měl v době nehody službu ve strojovně.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči a záchranáři prohledávají trosky Concordie. Zdroj: Reuters

Nehoda si vyžádala nejméně 16 mrtvých, dalších 16 osob je dál pohřešováno. Pohřešovaných může být i víc, protože se na lodi údajně nacházeli černí pasažéři.
Záchranáři začali z vraku odčerpávat více než dvě tuny paliva. Podle nich v současnosti nehrozí další sesun plavidla po útesu do hlubin. Kapitán Schettino zůstává v domácím vězení. Mimo jiné mu hrozí obvinění ze zabití.