V úterý byly práce přerušeny, protože se trup ve vlnách pohnul a čekalo se, zda jeho nová poloha bude stabilní. [celá zpráva]

To se potvrdilo. „Testy v noci měly kladné výsledky a nyní tam máme potápěče,“ řekl mluvčí pobřežní stráže Filippo Marini AFP.

Costa Concordia byla v noci osvětlena

Costa Concordia byla v noci osvětlena.

FOTO: Paul Hanna, Reuters

Žabí muži potřebují 12 až 24 hodin na dokončení prohledání lodi. Aby se dostali do nepřístupných částí, nevyhnou se odpálení náloží.

„Použijeme mikrotrhaviny k otevření dalších otvorů. Těmi vstoupí dovnitř do lodi a budou hledat další lidi,“ dodal Marini.

Pátrá se však už jen po obětech, i když je stále přes dvacet nezvěstných. Nečeká se, že by v ponořené části lodi mohl být ještě někdo živý.

Příslušníci italské pobřežní stráže u vraku lodi Costa Concordia

Příslušníci italské pobřežní stráže u vraku lodi Costa Concordia

FOTO: ČTK/AP

Jednoho ze záchranářů museli jeho kolegové transportovat do nemocnice, protože při práci na lodi zkolaboval. Záchranné práce byly zahájeny bezprostředně po vyhlášení evakuace v sobotu.

Příslušníci italské pobřežní stráže proplouvají poblíž vraku lodi Costa Concordia.

Příslušníci italské pobřežní stráže proplouvají poblíž vraku lodi Costa Concordia.

FOTO: Paul Hanna, Reuters

Po dokončení prohledávání lodi se začne s přečerpáváním paliva. V lodních nádržích je 2400 tun nafty. Žádná zatím neunikla do moře. Podle posledních odhadů bude odčerpání paliva trvat 10 dní. Původně se uváděly dva až čtyři týdny.

 

FOTO: ČTK

Pak se rozhodne o dalším osudu plavidla. S velkou pravděpodobností se podnikne nákladná záchranná operace, kdy se zazáplatují otvory v trupu a loď se opatrně narovná pomocí nafukovacích vaků a plovoucích jeřábů, aby mohla být odtažena do přístavu. [celá zpráva]

Jinak by se musel vrak rozřezat a rozebrat.