Kapitán si podle německých médií na břehu chytil taxi a podle slov taxikáře pro list Fatto Quotidiano ho požádal, aby ho vzal co nejdál od toho všeho.

Taxikář prý poté vzal kapitána k sobě domů a udělal mu kafé. V té chvíli mu prý volali z pobřežní stráže v Livornu a říkali mu, že by se na loď měl vrátit. Muž o tom prý vůbec nechtěl slyšet.

Kapitán lodi Francesco Schettino skončil v rukou policie.

Kapitán lodi Francesco Schettino skončil v rukou policie.

FOTO: Enzo Russo, Reuters

Posléze byl zatčen a hrozí mu 12 let vězení za zavinění nehody a předčasné opuštění lodi.

Havárie byla podle některých informací jeho chyba, protože loď navedl na útesy. On sám tvrdí, že mu přístroje signalizovaly, že místem může projet. Těsně u břehu prý plul, aby pozdravil kolegu na ostrově Giglio u jižního Toskánska. Ostrov měl přitom správně obeplout z jiné strany. [celá zpráva]

Nařčení, že opustil loď tak brzy, se brání. Řekl, že odešel až poté, co udělal vše pro záchranu pasažérů. Záchranáři ale na lodi hledali až do rána. Prohledávali 1500 kajut a podařilo se jim zachránit několik lidí.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Hrdinou je naopak sedmapadesátiletý Manrico Giampedroni, který na lodi zůstal do poslední chvíle. Na rozdíl od části posádky nezpanikařil a nesnažil se dostat k záchranným člunům dřív než cestující. Podle britského listu Guardian to byl on, kdo pomáhal pasažérům do člunů a procházel paluby, zda na lodi někdo nezůstal.

Loď však nabírala vodu a Giampedroni uklouzl a zlomil si nohu. Nemohl se pohnout z místa. Na záchranu musel ve tmě čekat 36 hodin. "Nikdy jsem neztratil naději, že mě zachrání, ale byla to 36 hodin trvající noční můra," řekl.

Video

Expirované video

Záchranáři byli staženi z výletní lodi, začala se víc potápět. Zdroj: Reuters


Posádka se sama snažila zachránit

Na palubě lodi bylo 4200 lidí, z toho jich šest zemřelo a dalších 16 je nezvěstných.

Lidé, kteří se z lodi dostali, tvrdí, že evakuace byla chaotická, posádka se sama snažila dostat na čluny, než aby pomáhala lidem. Výzvy k opuštění lodi navíc byly pouštěny jen v italštině, ačkoliv na palubě byli turisté z celého světa.

Video

Expirované video

Hned vypadl proud a všechno se naklánělo, popsala žena havárii lodi. Zdroj: Reuters

Šéf společnosti Costa Crociere, které loď patřila, řekl, že za ztroskotáním je lidská chyba. Kapitán se odchýlil od schváleného kurzu. "Společnost se bude snažit vyjít kapitánovi vstříc a poskytnout mu potřebnou pomoc, ale musíme přiznat skutečnost a nemůžeme popřít lidskou chybu," přiznal se slzami na krajíčku.

Loď byla pojištěna na 405 miliónů eur. Náhrady ale zřejmě dosáhnou dvojnásobku této částky.