"Chtěl jsem spáchat sebevraždu, ale špatně jsem zamířil, protože se někdo snažil vstoupit do místnosti. Výstřel padl moc rychle, zasáhl tvář a ne hlavu, pospíchal jsem," řekl Mikolaj Przybyl. "Bránil jsem čest lidí, které jsem znal a kteří skvěle pracují. Chtěl jsem, aby vojenská prokuratura vydržela," dodal.

Video

Expirované video

Polský prokurátor se střelil během přestávky tiskové konference. Zdroj: Reuters

"Mohl jsem se smířit s tím, že mi zdemolovali auto, že mi odšroubovali kola a chtěli, abych se zabil," řekl Przybyl o tom, co se mu stalo v minulosti. "Nemohl jsem se ale smířit s neopodstatněným útokem a s obviňováním z nezákonné činnosti, která padala na naši adresu," hájil vojenský prokurátor své kolegy podezřelé z toho, že neoprávněně chtěli po telefonních operátorech záznamy z mobilů prokurátorů a novinářů.

Za pokusem o sebevraždu stojí spory mezi vojenskou a civilní prokuraturou. Przybyl se stavěl proti plánům generálního prokurátora Andrzeje Seremeta podřídit vojenské státní zástupce civilní prokuratuře. Takové plány podle něho směřují "k likvidaci poslední ochrany před systémem organizovaného zločinu umožňujícího beztrestné okrádání polské armády."

Prokurátor se střelil v pondělí v přestávce tiskové konference. V pondělí večer podstoupil operaci. V nemocnici zůstane ještě dva nebo tři dny.