Organizátoři demonstrace tvrdí, že na ni přišlo skoro 100.000 lidí. Zaplnili 300metrový úsek na Andrássyho třídě, která vede kolem budovy opery. Podle demonstrantů Orbán a jeho strana Fidesz, která má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, podkopávají demokratický systém.

Lidé nespokojení se stavem demokracie v Maďarsku nesli transparenty s nápisy jako "Evropo, omlouváme se za premiéra Orbána" a vykřikovali "pryč s Orbánem" nebo "Orbánistán". Snažili se členům vlády a prezidentovi Pálu Schmittovi zabránit ve vstupu do opery.

Předák Maďarského hnutí Solidarita Péter Konya o koncertu v opeře řekl, že šlo o "pohřební slavnost republiky, vlády práva a demokracie". Premiér Viktor Orbán je podle něho "kormidelníkem Titaniku" a dav protestujících ledovcem.

Demonstraci podpořila opoziční Maďarská socialistická strana, ekologicky zaměřená strana LMP a Demokratická koalice, kterou vede někdejší premiér Ferenc Gyurcsány.

Poslankyně za Fidesz Gabriella Selmecziová podle agentury MTI tvrdí, že zatímco se Orbánova vláda snaží napravit chyby z Gyurcsányovy éry, "Gurcsányovi rozsévači nenávisti, kteří Maďarsko zruinovali", vyvolávají nepořádek a chaos a povzbuzují lidi k tomu, aby porušovali zákony.

Maďarsko se v roce 2008 octlo na pokraji bankrotu a letos mu znovu hrozí recese. Obrátilo se proto na Mezinárodní měnový fondEvropskou unii s žádostí o pomoc. Nicméně jednání zkrachovala v prosinci poté, co vládní kabinet prosadil kontroverzní zákon o centrální bance, který podle Bruselu ohrožuje její nezávislost.

Socialisté mají odpovědnost za zločiny komunistů

Země se od neděle už oficiálně nejmenuje Maďarská republika, ale jen Maďarsko. Jeden z ústavních dodatků uvaluje na opoziční socialisty, jakožto následníky bývalé komunistické strany, odpovědnost za zločiny komunistického režimu.

Ústavní systém v Maďarsku je "v kritické situaci," uvádí se v prohlášení, které sepsala skupina protikomunistických disidentů, mezi nimi třeba spisovatel György Konrád. "Nikdy od změny v režimu v roce 1989, kdy padla komunistická diktatura, nebyla v regionu tak silná koncentrace moci jako je to v současném Maďarsku," píše se v prohlášení, z něhož cituje agentura AP.

Ústavní dodatky a zákony vyvolaly kritiku nejen maďarské opozice, ale i Evropské komise nebo ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové. Brusel kritizoval především ústavní dodatky týkající se ekonomiky včetně omezení nezávislosti centrální banky. Clintonová v dopise Orbánovi vyjádřila obavy o směřování maďarské demokracie, přičemž upozornila na omezování nezávislosti justice a médií.

Bývalý americký velvyslanec v Budapešti Mark Palmer, který je zástupcem ředitele nevládní organizace Freedom House, ve vydání opozičního listu Népszabadság varoval, že vláda Orbánovy formace může vést k vyhození Maďarska z Evropské unie.