"Ukázalo se, že není průchodná cesta změn základních smluv ve 27 zemích," řekl po takřka desetihodinovém jednání Nečas. Dodal, že vzniká projekt nové mezivládní smlouvy, v níž by se sdružily země eurozóny, pro něž by platila přísnější pravidla a automatické sankce v případě nedodržení svých rozpočtů. K tomuto uskupení se budou moci přidat i další země, které nepoužívají euro.

Český premiér Petr Nečas míří na jednání špiček Evropské unie v Bruselu

Český premiér Petr Nečas míří na jednání špiček Evropské unie v Bruselu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se snažil dosáhnout dohody v rámci celé sedmadvacítky, to se ale nepovedlo kvůli odporu Londýna. Britský premiér David Cameron požadoval výjimku ohledně požadovaných změn na finančním trhu.

"To bychom nemohli akceptovat," uvedl Sarkozy. Dodal, že i Maďarsko se rozhodlo zůstat mimo, zatímco Švédsko a Česká republika míní případné připojení projednat v parlamentech. "Všichni ostatní členové si přáli přidat se k mezivládním dohodám," dodal. Odmítl ale, že tak vznikne dvourychlostní Evropa s jádrem tvořeným zeměmi eurozóny.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

"Česká republika se nepřidá, protože mimo jiné předseda vlády neměl a nemá mandát," uvedl Nečas. Česko chce "velice pečlivě" sledovat výslednou podobu zmíněné smlouvy. Ta ještě není dopracovaná. Zda se připojí nakonec i Česko, bude záležet na její výsledné podobě. Nečas nicméně doporučil spíše obezřetnost a opatrnost.

David Cameron, který úsilí hned od počátku torpédoval, takže první plán spolkové kancléřky Angely Merkelové přijmout změny v celé Evropě, šel ke dnu, uvedl: "Bylo to těžké rozhodnutí, ale správné. To, co nabízeli, nebylo v zájmu Británie."

Britský premiér David Cameron na summitu EU v Bruselu

Britský premiér David Cameron na summitu EU v Bruselu

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

"Přejeme všem státům eurozóny jen to dobré, protože si přejeme, aby každý vyřešil své problémy, protože všichni potřebujeme růst. V závěru dne jsem ale usoudil, že nebylo v zájmu Británie se toho zúčastnit a rozhodl jsem se pro veto," řekl později Cameron.

Maďarský premiér lavíruje

Maďarský  premiér Viktor Orbán v pátek zmírnil svoje tvrdé ne změně Lisabonské smlouvy. V pátek naznačil, že pohled Maďarska závisí na postoji parlamentu.

Odmítnutí zdůvodnil tím, že fiskální disciplína by znamenala "zpochybnění národní suverenity". Poté uvedl: "Můj mandát mi neumožňuje vzdát se jakékoli části maďarské suverenity, o tom musí jednat a rozhodnout parlament."