Lavrov po jednání s ministry zahraničí států NATO neskrýval svou nespojenost. "Bohužel naši partneři ještě nejsou připraveni ke kompromisům a spolupráci v protiraketové obraně," řekl šéf ruské diplomacie. Zdůraznil, že Moskva potřebuje jasné garance, že štít aliance nebude proti jaderným odstrašujícím silám Ruska.

Rasmussen už ve středu prohlásil, že aliance a Rusko mají společný zájem na ochraně obyvatelstva proti reálným raketovým hrozbám z Íránu. "Určitě se budou zbytečně utrácet peníze, pokud Rusko začne rázně investovat do protiopatření vůči umělému nepříteli, který neexistuje," řekl šéf NATO v reakci na nedávné hrozby Kremlu.

Severoatlantický pakt ale věří, že se podaří dosáhnout dohody s Moskvou na příštím summitu NATO v květnu 2012 v Chicagu, kam by měl přijet i ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

Ten koncem listopadu pohrozil, že pokud nebudou vyvráceny ruské obavy, rozmístí rakety v oblasti Kaliningradu i dalších ruských regionech. Zbraně by byly zamířeny na části západního protiraketového deštníku. [celá zpráva]

Moskva požaduje písemné a právně závazné záruky, což odmítá NATO ve snaze zachovat si široké pole působnosti. "Naši přátelé z NATO kategoricky odmítají vyjádřit písemně to, co tvrdí slovně, především, že tento projekt protiraketového štítu v Evropě nepředstavuje pro Rusko žádné riziko," řekl Lavrov krátce před čtvrteční schůzkou.