První povel vyslaný ve středu ze stanice Evropské vesmírné agentury (ESA) na španělských Kanárských ostrovech Fobos-Grunt ignoroval, dnes mají z australského Perthu následovat další. Z dosavadních pokusů spojit se se sondou byly úspěšné jen dva, když se minulý týden podařilo na Fobosu oživit rádiový vysílač.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Animace mise sondy Fobos-Grunt

Amatérskému astrofotografovi Ralfu Vandenbergovi se podařilo sondu ze Země vyfotografovat a snímky, které umístil na internetu, ledacos napovídají o příčinách potíží, napsal na svých stránkách server Newsru. Ze snímků vysokého rozlišení je vidět, že sonda má rozevřené panely solárních baterií, které ji mají zásobovat elektřinou, ale neudržuje vůči Slunci správnou orientaci. Těleso sondy je osvětleno z boku, což znamená, že na sluneční panely světlo nedopadá kolmo, a tudíž je osvětluje jen občas, v závislosti na rotaci sondy.

Nejmenovaný odborník na raketovou techniku podle Newsru míní, že to může vysvětlit nečekané navázání spojení se sondou a vzápětí stejně nečekané odmlčení. Sonda totiž má dostatek energie ke spojení pouze tehdy, když Slunce na panely pořádně svítí. Tehdy "ožije", a pokud je v dosahu některé z pozemských stanic, ta zachytí její signály. Při odklonu panelů od Slunce se sonda zase vypíná. Na snahy o spojení ze Země nereaguje.

Naděje se vytrácí

Ruští odborníci již považují sondu Fobos-Grunt za ztracenou prakticky od 9. listopadu, tedy den po jejím vypuštění, kdy se neodpoutala z oběžné dráhy kolem Země. Zatímco zpočátku ještě doufali, že se sondu podaří oživit, později přešli k pesimismu. Poukazují také na to, že astronomické okno pro let sondy k Marsu se mezitím uzavřelo a otevření dalšího se aparát nedožije.