Hlavní obsah

Švýcaři mají podezření na uplácení při prodeji Škody Plzeň

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Švýcarská prokuratura při vyšetřování kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a v té souvislosti toků peněz kolem firmy Appian zjistila možnou korupci při prodeji Škody Plzeň. Podle švýcarských detektivů poslala Appian za poradenství při prodeji Škody 150 miliónů korun tajemné firmě sídlící na Britských Panenských ostrovech a část jich pak zřejmě skončila jako korupční peníze v Česku.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Švýcaři požádali tuzemské Vrchní státní zastupitelství už před rokem, aby jim rozdělení podezřelých 150 miliónů korun pomohlo rozklíčovat.

Součástí mají být i domovní prohlídky některých českých firem. V žádosti doslova stojí, že jde o vyšetřování v souvislosti s podezřením z "korupce při prodeji aktiv ve skupině Škoda".

"Touto věcí se zabýváme," potvrdil deníku MF Dnes vrchní žalobce Stanislav Mečl.

Appian poslal 150 miliónů firmě Ashby Commercial, a to na základě poradenské smlouvy z roku 2002. Odměna byla podmíněna tím, že Appian získá část Škody od státní České konsolidační agentury (ČKA) za 350 miliónů korun. A to se před koncem roku 2002 stalo.

Švýcaři k sumě za poradenství, která dosahuje téměř polovinu kupní ceny, ve své analýze napsali: "Veškeré nepřímé důkazy vedou k podezření, že by se zde mohlo jednat o korupční platbu ve prospěch veřejného činitele pro usnadnění koupě aktiv u ČKA."

Nepodložené spekulace?

Ashby Commercial získala slíbených 150 miliónů korun v únoru 2003, krátce nato se peníze vydaly na další cestu. Zhruba 100 miliónů korun šlo do lichtenštejnské nadace Antinari Anstalt, 30 miliónů do firmy Darios Management z Britských Panenských ostrovů a zbylých 20 miliónů do neznámé společnosti Unipro Development. Appian peníze pro Ashby listu nevysvětlil a jeho zástupce Marek Čmejla vzkázal, že jde o nepodložené spekulace.

Klíčové a záhadné bylo, co se dělo dál. Najatý manažer firmy Darios totiž podle zjištění Švýcarů zajišťoval "bankovní transakce" ve prospěch svých dalších klientů, což byli tehdejší majitelé poradenské firmy Slavia Capital Praha Martin Kvietik, Peter Gabalec a Peter Ratkovský. Konkrétně mělo jít o vyplacení jisté odměny za zprostředkování koupě Škody od ČKA. Taková platba by však byla problém - Slavia Capital totiž zároveň pracovala jako oficiální poradce pro stát právě pro prodej Škody.

Slavia transakci deníku také nevysvětlila. "Vyžaduje si to práci s archivními údaji a také komunikaci s dotčenými stranami," řekl mluvčí Peter Benčurik.

Zvláštní je i tok peněz z lichtenštejnské Antinari. Ta 100 miliónů poslala jako půjčku české firmě Marila Invest, jejímiž hlavními postavami byli kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr a později zastřelený kmotr podsvětí František Mrázek.

Reklama

Výběr článků

Načítám