Hypotéza, že trio chtělo zabíjet politiky, vyplývá ze seznamu 88 jmen, který našli vyšetřovatelé. Jsou na něm kromě představitelů islámských a tureckých organizací uvedeni také poslanci Hans-Peter Uhl z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a Jerzy Montag ze strany Zelených. Seznam nalezený na externí paměti počítače pochází z roku 2005 a vedle jmen jsou na něm uvedeny adresy.

Není ale jasné, v jaké souvislosti jsou jména uvedena.

Zadržení spolupachatelé

Pomocník skupiny ze saského Johanngeorgenstadu se sám označil za neonacistu. Skupině zajišťoval byty v Zwickau.

V Dolním Sasku byl zadržen Holger G., který najímal na své jméno obytné automobily, které pachatelé využívali při vraždách, a dal jim k dispozici i své doklady.

Tento muž byl již v roce 1999 sledován policií, ale nikdy nebyl spojován s Národně socialistickým podzemím.

Tříčlenná skupina Národně socialistické podzemí, kterou tvořili dva muži a jedna žena, zabila v letech 2000 až 2007 osm prodavačů z Turecka, jednoho řeckého obchodníka a jednu policistku. [celá zpráva]

Možné další oběti

Policie skupinu podezírá, že stála také za jedním pumovým atentátem a několika bankovními loupežemi v Kolíně nad Rýnem.

Policie také prošetřuje, zda nemá skupina na svědomí některé nevyřešené vraždy přistěhovalců, zejména zda nestojí za žhářským útokem na dům v Ludwigshafenu, kde zemřelo v roce 2008 devět Turků.

[celá zpráva]


Dva členové se zabili

Těla dvou příslušníků skupiny, Uweho Bönhardta a Uweho Mundlose, byla nalezena ve vypáleném tábořišti v Eisenachu. Oba spáchali sebevraždu poté, co vyloupili banku a obávali se dopadení.

Šestatřicetiletá Beate Zschäpová, která se minulý týden sama vzdala ve Zwickau policii, se podle dobře informovaných zdrojů nakonec rozhodla promluvit, i když v pondělí trvala na svém právu mlčet. Policie to však DPA nepotvrdila. Pokud by začala vypovídat, mohlo by to vést k odhalení dalších spolupracovníků skupiny.

Selhání kontrarozvědky

Případ ukazuje na řadu selhání v německých tajných službách i na absenci spolupráce s policií. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich vyzval, aby byl vytvořen centrální registr neonacistů po vzoru registru nebezpečných islamistů.

Německé deníky také přinesly podrobnosti k osobě spolupracovníka kontrarozvědky v Hesensku, který měl být v roce 2006 na místě vraždy tureckého provozovatele internetové kavárny v Kasselu. Bývalý agent je údajně fanatik do zbraní a příznivec neonacismu s přezdívkou "Malý Adolf".