Šéf státu otevřel svou stránku na síti během středeční schůzky se svými internetovými přívrženci. Ale vzápětí se musel potýkat se svérázným humorem kritiků režimu a náporem "darů" v následujících 24 hodinách. Šlo totiž o jedinou možnost, jak na prezidentovu stránku umístit vlastní komentář či si hlavě státu postěžovat na poměry.

Svoboda však podle serveru NEWSru.com netrvala dlouho: zakrátko prezident či jeho poradci obdarování znemožnili a stránku s dárky učinili nepřístupnou.

Mezi "dary" nechyběla ani kachnička, prý nejspíše pokulhávající v narážce na výraz "lame duck" pro dosluhujícího prezidenta, tentokrát ozdobena i jelením parožím. Prý je "stejně zábavná a neužitečná" jako celé Medvěděvovo prezidentství.

"Děkuji za dárky! Zvykám si na styl 'Vkontaktu'. Dobrou noc," poznamenal sám Medvěděv. Obdobně dříve okomentoval "brigádu" studentek žurnalistiky, které v aule smývaly "skvrnu hanby" z prezidentovy návštěvy, určené jen loajálním mládežníkům.

Záplava kritiky

Bloggerům, nepříznivě naladěným vůči "prvnímu bloggerovi země", prý zbývá ještě jedna možnost, jak kolegovi ztrpčit život: zavalit správce sítě stížnostmi, že z prezidentovy stránky se šíří spam či že si počíná hanebně.

Zatímco ještě před pár měsíci se Medvěděv mohl o uživatele informační dálnice opírat, o sympatie podle internetového deníku gazeta.ru přišel koncem září, kdy prezidentské křeslo na příštích šest let nabídl premiérovi Vladimiru Putinovi, a vyvolal tím na síti záplavu kritiky.

Poměr prezidentových příznivců a odpůrců na internetu, ke kterému má přístup na 60 procent Rusů, je těžké odhadnout. Medvěděvův účet "Vkontaktu" získal na milión "předplatitelů", zatímco "dárků" se sešlo na 1500.

Ale i seriózní experti z moskevského Centra strategických studií (CSR) varují, že země směřuje k prosincovým parlamentním a březnovým prezidentským volbám v politické krizi, kterou ani volební vítězství nevyřeší. Chystaná rošáda ve vládnoucím tandemu, kdy Putin na jaře vystřídá Medvěděva v čele státu a Medvěděv má vyměnit Putina v čele vlády, v očích střední třídy oslabila vyhlídky na normální střídání u moci a její sympatie se začínají přiklánět ke kritikům poměrů. Putina by podle studie nemělo uklidňovat, že přinejmenším polovina voličů zůstává režimu věrna.