Čtvrteční jednání předsedů politických stran trvala přes čtyři hodiny. Rozhovory v předešlý den zkrachovaly, když malá pravicová strana odmítla jako premiéra Filippa Petsalnika.

Dosavadní socialistický premiér Jorgos Papandreu se na vytvoření přechodné vlády dohodl s opozicí v neděli.

Papandreova vláda padla kvůli finanční krizi poté, co ministerský předseda přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko vůbec chce od eurozóny půjčky. To u předních unijních politiků vyvolalo zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří.

Papandreu návrh na referendum musel pod silným vnitropolitickým i mezinárodním tlakem stáhnout.

Lukas Papademos
Papademos jako někdejší guvernér Řecké národní banky měl v letech 1994 až 2002 pod palcem vstup země do eurozóny. Pak působil až do loňska jako viceprezident Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. „Výjimečně chytrý, výjimečně příjemný, výjimečně klidný“ – tak muže, který do své třicítky stihl vystudovat fyziku, elektrotechniku a ekonomické vědy na Massachusetts Institute of Technology v americkém Bostonu, podle webu časopisu Wirtschaftswoche hodnotili podřízení.
Stranou dodávali, že si potrpí na dlouhá souvětí, takže „k jádru věci“ se občas nedostane hned a přímo.
Jiní obdivují jeho výdrž. „Jak to vlastně dělá? Ten chlapík snad nikdy nespí,“ zlobil se naoko po jednom z nočních jednacích maratónů francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
V dalším angažmá po odchodu z ECB se Papademos, jehož manželka patří mezi přední řecké malířky, stal Papandreovým nástupcem. Premiéra doprovázel na summity Evropské unie i na klíčové rozhovory například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou či Sarkozym.
Jeho kritici ho obviňují, že se jako šéf řecké centrální banky podílel na falšování statistik. „Ve skutečnosti se snažil přimět vládu k disciplíně,“ uvedla ARD. Lukas Papademos by jako ministerský předseda uspokojil jak Jorgose Papandrea, jenž se s premiérským křeslem už rozloučil, tak také zahraničí. „Zamlouvá se jak Evropské unii, tak Mezinárodnímu měnovému fondu. Právě na nich jsou předlužené Atény osudově, respektive životně závislé,“ uvedla televize ARD.