Na záměnu se přišlo minulý týden, kdy se měl uskutečnit oficiální pohřeb Nigerijky Grace Kamaraové. Ta zemřela v roce 1999 ve věku 60 let na infarkt, ale nebyla pohřbena, protože její nigerijská rodina žádala o repatriaci. Nakonec měla být pochována v Sheffieldu. V den pohřbu měl její ostatky pro jistotu identifikovat její přítel, v mrazicím boxu však našli tělo muže.

Policisté nyní soudí, že se jedná o Aldera, který zemřel v roce 1998 ve věku 37 let poté, co se udusil na policejní stanici.

„Jsem naprosto v šoku. Tohle je absolutně nechutná situace,“ řekla listu Daily Mail Alderova sestra Janet. „Je to prostě neuvěřitelné. Policie mi navíc říká, že si nemůže být úplně jistá, že do Christopherova hrobu pochovali Grace. Nevím, čemu mám věřit,“ uvedla zdrcená žena, která chce nyní vědět, co se s ostatky jejího bratra po celou tu dobu dělo.

„Vypadá to, že když jsme ho chtěli pohřbít, prostě viděli tělo černocha, tak ho dál nezkoumali a vydali ho,“ domnívá se Janet Alderová.

Umíral 11 minut policistům u nohou

Otec dvou dětí Christopher Alder sloužil jako výsadkář v britské armádě během britsko-argentinského konfliktu o Falklandy.

V dubnu 1998 se dostal do hádky v nočním klubu v Hullu, během které ho protivník udeřil do hlavy. Po převozu do nemocnice začal být agresivní, a proto po ošetření skončil na policejní stanici. Když ho tam eskorta dopravila, byl v bezvědomí, kalhoty měl u kolen a na rukou pouta.

Na záběrech z kamery monitorující dění na služebně je vidět, jak čtyři policisté nečinně stojí nad jeho tělem, které se zmítá v křečích. Podle záznamů reagovali na sípání dusícího se muže opičími skřeky. Alder jim umíral před očima 11 minut. Policisté později vypověděli, že se domnívali, že to na ně jenom hraje.

Policejní inspekce je obvinila z nedbalosti a rasismu. Následně byli obviněni i ze zabití, soud je však obžaloby zprostil.