Předseda MAK Alexej Morozov na tiskové konferenci potvrdil dřívější zprávy ruského tisku, že bezprostřední příčinou havárie bylo bezděčné brzdění některého z pilotů. Posádka byla podle Morozova nedostatečně přeškolena ze starších typů Jak-40, kde jsou na podlaze kabiny pilotů opěrky pro podpatek. V novějších typech Jak-42 takové opěrky nejsou, a pokud některý z pilotů ze zvyku nohu o neexistující opěrku opřel, vyvolal brzdný efekt.

Ruční brzda byla vypnuta.

Morozov rovněž řekl, že v krvi druhého pilota Igora Ževelova byly zjištěny stopy fenobarbitalu, léku, který je s řízením letadel neslučitelný. Bylo zjištěno, že pilot podstupoval léčbu chorobných neurologických změn, které se projevovaly zpožděnou reakcí rukou a nohou.

Vyšetřovatelé MAK zjistili i řadu dalších vážných pochybení, která provoz osudného letounu doprovázela. Žádná z nich ale neměla zásadnější vliv na okolnosti havárie.

Pietní místo před hokejovým stadiónem Lokomotiv Jaroslavl

Pietní místo před hokejovým stadiónem Lokomotiv Jaroslavl

FOTO: Misha Japaridze, ČTK/AP

Vdovy nevěří

"Sama létám 25 let, z toho osm s Igorem. Andrej i můj Igorek byli příliš zkušení letci, aby se dopustili takové chyby," řekla deníku vdova po druhém pilotovi Igoru Ževelovovi Ljudmila. "Osobně budu usilovat o nezávislé vyšetřování," dodala.

Stejný názor má přítelkyně Andreje Solomenceva, který měl podle dřívějších zpráv v tisku chybu způsobit, když zároveň vzlétal a brzdil. "Přes média nás nutí uvěřit, že vinen je pilot. Když to přeženu, tak to vypadá, jakoby si dva taxikáři tahali sirky, kdo a na jakém místě poletí, a jeden se zasekl o podpatek, druhý šlapal na pedály. Kdyby to napsal romanopisec, tak bych tomu možná věřila. Ale dobře jsem znala Andreje jako čestného a velice zodpovědného člověka, a tak se mi to zdá příliš jednoduché a pohodlné obvinit posádku a případ uzavřít," řekla Světlana Levdiková, která kapitána letounu znala 25 let.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z letecké havárie v Jaroslavli. Zdroj: Reuters

Podle deníku se příbuzní mohou domáhat dalšího vyšetřování se zapojením nezávislých odborníků. Tuto možnost poskytlo nedávné rozhodnutí ústavního soudu v případu skandální dopravní nehody v Moskvě s účastí vozu viceprezidenta ropného koncernu Lukoil, které se vztahuje i na všechny případy, které byly uzavřeny kvůli smrti podezřelých či viníků.

Vždycky to svedou na piloty, tvrdí advokát

"Při všech katastrofách z poslední doby byli piloti označeni za viníky. Svalit veškerou vinu na mrtvou posádku je tendence současného vyšetřování," míní advokát Igor Trunov, který hájil zájmy pozůstalých po leteckých nehodách v Irkutsku, Doněcku a Permu.

Okruh viníků je podle advokáta mnohem širší, a tak by pozůstalí měli trvat na dalším vyšetřování.

Rovněž expert Vladimir Grudin, který se podílel na vyšetřování desítek leteckých nehod, se domnívá, že chybě posádky vždy předcházejí další okolnosti, které se ale v praxi opomíjejí. Rusové by podle Grudina měli převzít zkušenosti z USA, kde vyšetřování vede pilot létající na daném typu letadla a členy komise jsou povinně zástupci leteckých odborů. I podle expertů z ústavu letecké a vesmírné medicíny selhání lidského faktoru prý často maskuje vady techniky.

Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek

Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek

FOTO: Jan Handrejch, Novinky

Letecké neštěstí na jaroslavlském letišti Tunošna připravilo o život 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv. Mezi mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Tragédii přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.
List Kommersant v pondělí uvedl, že vyšetřovatelé očividně dospěli k závěru, že za havárii může pilot Andrej Solomencev, který prý při startu mimoděk sešlápl brzdový pedál. [celá zpráva]