Po jednání s Ficem se sešel s představiteli politických stran slovenský prezident. Po schůzce Ivan Gašparovič oznámil, že se ústava novelizuje. Ta má umožnit prezidentovi vládu odvolat a zároveň ji pověřit vykonáváním funkce až do březnových předčasných voleb.

Krize nastala minulé úterý, když vláda premiérky Ivety Radičové nezískala důvěru parlamentu. Současné znění ústavy umožňuje hlavě státu pověřit vykonáváním dočasné funkce pouze vládu, která podala sama demisi. Gašparovič opakovaně upozornil, že v tomto případě došlo k vyslovení nedůvěry parlamentem, a to mění situaci.

Fico zdůraznil, že prezident nemá jinou možnost než vládu odvolat. „Strana Smer-sociální demokracie je ve jménu odstranění chaosu připravena podpořit novelizaci ústavy Slovenské republiky,“ uvedl Fico na mimořádné tiskové konferenci.

Podle šéfa opozice hlava státu tento návrh přivítala, jako východisko z krize. „Prezident oznámí toto řešení představitelům vládních stran, jako jednu z možností postupu,“ dodal Fico.

Předseda strany Smer-sociální demokracie opětovně zdůraznil, že jeho strana nemá zájem na rekonstrukci vlády, vytváření nové vlády ani na sestavení úřednického kabinetu.

Předčasné parlamentní volby se budou na Slovensku konat 10. března 2012. [celá zpráva]