Přišli do Vatikánu za hlavou katolické církve s peticí žádající vysvěcování katoliček za kněze, kterou podpořilo podpisy 15 000 věřících.

Policie skupince odmítla vstup na Svatopetrské náměstí, dokud neschovají své transparenty s nápisy "Vysvěcujme katolické ženy" a "Co chceme? Kněžky! Kdy je chceme? Nyní!".

Kvůli potyčce o transparenty byl kněz a dva členové skupiny na dvě hodiny zadrženi.

"Přišel jsem do Říma položit zásadní otázku vedoucím představitelům církve ve Vatikánu: Jak jako muži můžeme říkat, že naše boží poslání je skutečné a že boží poslání žen není skutečné?" uvedl v prohlášení k tisku kněz, který si již léta kvůli svému požadavku komplikuje vztahy s církevními hodnostáři.

Sílí tlak na vysvěcení žen

Tento požadavek v poslední době ve světě sílí, zejména v Německu a ve Spojených státech, ale také ve Francii. V protestantských církvích jsou kněžky a biskupky tamních protestantských církví, které to ženám umožňují.

Papež Benedikt XVI. však není připraven zrušit zákaz kněžského stavu pro ženy. Vychází z tradice katolické církve a evangelií, ve kterých jsou všichni Ježíšovi apoštolové muži. Vatikán loni podle AP označil vysvěcení nějaké ženy za kněžku za jedno z nejvážnějších porušení církevního práva, podobně jako je sexuální zneužívání dětí.