„Nechápu, proč nás přesměrovali a potom nepustili ven. Byli jsme v Londýně, už jsem byl doma, nevadilo mi, že jsem přiletěl na Gatwick a ne na Heathrow. Štve mě, že nám nic nevysvětlili,“ řekl jeden z cestujících Mark Shorey. Dodal, že lidé pouze od aerolinií dostali lístek s omluvou, když konečně z letadla na Heathrow vystoupili.

Letadlo přistálo na Gatwicku zhruba v osm hodin ráno. V pět hodin odpoledne se znovu vydalo na cestu a po dvaceti minutách dosedlo na Heathrow. Letiště jsou od sebe vzdálená zhruba 80 kilometrů. Větší Heathrow na západě je blíže městu, i z Gatwicku na jihu však do centra Londýna jezdí každou čtvrt hodinu expresní vlak a stejným směrem odsud vyrážejí i autobusy. Cesta vlakem trvá jen půl hodiny, pasažéři Air India tak mohli být v centru města zhruba kolem deváté hodiny ranní.

Někteří přitom byli na cestě už přes deset hodin, protože boeing letěl z Ahmedabádu a v Bombaji měl mezipřistání. Let z Bombaje do Londýna trvá osm a půl hodiny.

Nedostali ani najíst

Důvody, proč lidé nemohli na Gatwicku letadlo opustit, indické aerolinie nevysvětlily. Pouze vedení letiště Gatwick oznámilo, že ke zdržení přispěla nezbytná obměna palubní posádky. Přitom ráno po přistání kapitán letadla cestujícím oznámil, že jen čekají na to, až se rozptýlí mlha.

Boeing 777-200 letecké společnosti Air India

Boeing 777-200 letecké společnosti Air India

FOTO: fotobanka Profimedia

Lidé dokonce ani nedostali pořádně najíst. „Slibovali jídlo a občerstvení. Všichni měli hrozný hlad, ale po jídle ani stopy. Sám jsem o jídlo několikrát žádal, ale přinesli mi jen brambůrky a Coca-colu,“ popsal pro BBC Jas Johal.

Podle svědků byla po nějakém čase nálada v letadle velmi zjitřená a na místo byla dokonce povolána policie, aby lidi uklidnila.