Na trůn by tak v budoucnu mohla usednout případná dcera vévody a vévodkyně z Cambridge Kate Middletonové a prince Williama, poznamenal list.

„Pro Velkou Británii je čím dál obtížnější ospravedlňovat dva zvláštní aspekty současných pravidel týkajících se nástupnictví na trůn. Prvním je pravidlo, které říká, že by se starší dcera měla zařadit až za mladšího syna. Hájíme rovnost pohlaví ve všech ostatních oblastech života a je anomálií, že v pravidlech souvisejících s nejvyšším veřejným úřadem pokračujeme v ochraňování mužské nadřazenosti,“ napsal Cameron v dopise 16 premiérům zemí společenství.

Kromě mužské primogenitury chce předseda vlády skoncovat ještě se zásadou, že člen královské rodiny, který uzavře manželství s římským katolíkem, nemůže dosednout na trůn. V té souvislosti podotkl, že historické pravidlo dnes opomíjí skutečnost, že by si anglikánský člen královské rodiny mohl vzít partnera vyznávajícího jinou než katolickou víru.

Celkem je třeba změnit čtyři zákony z let 1688, 1701 a 1772, neboť Cameron chce také omezit na prvních šest přímých potomků krále Jiřího II. (1683 - 1760) v řadě povinnost žádat o souhlas se sňatkem monarchu.