Zelenou procesu ratifikace výjimky dali v úterý v Lucemburku ministři zahraničí a pro evropské záležitosti, přičemž definitivně by to měl potvrdit summit EU 23. října. Tento bod by ovšem měl být na vrcholné schůzce už jen formalitou.

K přijetí výjimky se státy EU zavázaly na žádost Klause už na podzim 2009. Prezident si ji tehdy vymínil před podpisem pod lisabonskou smlouvu. Má údajně zaručit ochranu před případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR. Podle řady právníků jsou to ale liché obavy - sudetští Němci o bývalý majetek v ČR nežádají, i když nyní výjimka neplatí.

Sociální demokraté jsou proti

Sociální demokraté vyzývali opakovaně vládu, aby výjimku neprosazovala. Kabinet nicméně nakonec žádost o připojení tohoto protokolu k unijním smlouvám oficiálně podal.

"Jestliže vláda bude na zařazení výjimky trvat, říká si o mezinárodní blamáž ve vztahu k celé Evropské unii," uvedla před několika dny místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Výjimku totiž budou muset ratifikovat parlamenty členských zemí, tedy i ten český, jehož horní komoru ale ovládá sociální demokracie.