Hlavní obsah

Prezident Medvěděv zuří, ve Vladivostoku zhasl věčný oheň

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Skandál, při němž ve Vladivostoku zhasl věčný oheň u místního památníku padlých námořníků, rozhořčil dokonce i ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva. Plynárny stoply dodávky plynu již poněkolikáté, neboť jim flotila nezaplatila. Korunu všemu nasadila skutečnost, že v přístavu kotvil i americký torpédoborec Fitzgerald, jehož posádce nezbylo, než uctít památku námořníků spojenou s položením věnců u jiného památníku.

Foto: Profimedia.cz

Přístav ve Vladivostoku

Článek

"Žijeme v době, kdy všechna rozhodnutí musí být ekonomicky odůvodněná. Ale nemorální rozhodnutí jsou nepřípustná," rozzlobil se šéf státu a vrchní velitel ozbrojených sil na zasedání státní rady.

Medveděv má sice pochopení pro situace, kdy obce vypnou plyn chronickým neplatičům, ale uhašení věčného ohně "kvůli nezaplacení pár účtů" považuje za "naprosto nepřijatelné". A tak nařídil vládě a gubernátorovi kraje "exemplárně" potrestat viníky.

Foto: Vladimir Rodionov, Reuters

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv

Tichooceánská flotila dluží plynařům za plyn pro památník u štábu flotily 87 000 rublů (asi 50 000 korun). V minulosti se podobná situace už několikrát opakovala, a tak podnik Primorskij gaz prohlašuje, že věčný oheň tentokráte nechá vzplát až poté, co námořnictvo dluhy splatí. Flotila se zase hájí, že v žádné kapitole svého rozpočtu peníze na věčný oheň nemá.

Námořníci se na dodávky plynu složili

Podle místních médií nakonec námořní důstojníci vybrali mezi sebou na 100 000 rublů, a tak by oheň měl zase vzplát, jakmile suma skončí v pokladně plynárenského podniku.

Úřady a velitelé by mezitím měli nalézt řešení, aby oheň opět nezhasl. Přinejmenším do doby, než památník přejde do péče města, což by se mělo stát v příštím roce.

Reklama

Výběr článků

Načítám