Podle Barrosa nejde nyní v unii jen o finanční krizi, ale i o krizi sociální a krizi důvěry. Ve společnosti panuje velká nejistota a hrozí růst nacionalismu. Situace je vážná, ale řešení existují, ujistil. "Evropa má budoucnost," zdůraznil zároveň.

"Řecko je a zůstane členem eurozóny," řekl dále šéf komise v pořadí již druhé zprávě o stavu unie, která je jakousi evropskou obdobou projevu, který každoročně přednášejí američtí prezidenti.

Odchod Řecka ani není možný

Dobrovolný odchod z eurozóny, ani vyloučení kvůli neplnění pravidel nyní není podle stávajících smluv možné. Z některých zemí, například z Nizozemska, ale zaznělo, že by se to mělo změnit a taková možnost by měla existovat.

O možném odchodu Řecka ze skupiny zemí, které platí eurem, se v poslední době kvůli jeho značným problémům hojně spekulovalo.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle středečního vydání deníku Bild poprvé připustila, že by se zadlužená země mohla ocitnout v insolvenci. [celá zpráva]

Barroso rovněž oznámil, že Evropská komise schválila návrh na zavedení daně z finančních transakcí.  Ročně to podle něj může přinést až 55 miliard eur. [celá zpráva]