Předehru lidovému veselí obstaral v zaplněných ulicích bavorské metropole průvod sládků a hostinských na Tereziánskou louku nedaleko centra města, kde se tento svátek všech milovníků pěnivého moku od roku 1810 koná.

Pozornost všech se pak přesunula do obřího stanu Schottenhammel, kde Ude před zraky 10 000 prominentů a šťastlivců, kteří se dostali dovnitř, ve 12:00 přesně mířenými ranami dřevěnou palicí do pípy a tradičním zvoláním "O'zapft is!" (Je naraženo!) sedmnáctidenní radovánky plné jídla, pití a pouťové zábavy odstartoval.

První ochutnává premiér

První načepovaný tuplák podle zvyku primátor podal bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi, který má z titulu své funkce tu výsadu, že může jako první ochutnat, jaké pivo letos mnichovští sládci pro tuto příležitost uvařili. Ačkoli oba politici tuto úvodní ceremonii společně absolvovali už potřetí, i pro ně to byla svým způsobem premiéra. Prvně spolu Oktoberfest zahajovali jako budoucí soupeři v boji o post šéfa bavorské vlády. Narážení to ale nijak nepoznamenalo.

Starosta Mnichova Christian Ude naráží první sud, čímž zahájil Oktoberfest

Starosta Mnichova Christian Ude naráží první sud, čímž zahájil Oktoberfest

FOTO: Michael Dalder, Reuters

Ude v žertu přiznal, že hlavním důvodem kandidatury je, aby se mohl také konečně na Oktoberfestu jako první napít. "Je to jedna z těch předností, kterou bych si nechal líbit," poznamenal populární sociálnědemokratický primátor, jenž Oktoberfest zahajoval poosmnácté.

Tradice od 19. století
Kořeny slavnosti spadají do poloviny října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

To už se však v beznadějně obsazených 14 velkoprostorových a 21 menších pivních stanech roztočily pípy a šenkýřky v bavorských krojích dirndlech začaly roznášet mezi nedočkavými hosty mázy piv a tácy s pečenými koleny, grilovanými kuřaty a klobásami s preclíky. I mnoho návštěvníků dorazilo v tradičních bavorských úborech, ženy v dirndlech a pánové v kožených kalhotách s padacím mostem, které se staly nedílnou součástí této akce.

Tuplák přijde na více než 200 korun

Každoročním zvykem se stalo také zdražování piva, za které letos hosté na Oktoberfestu zaplatí mezi 8,95 a 9,20 eura (218 až 226 Kč) za jeden tuplák ležáku. Jeho cena tak vůbec poprvé prolomila hranici devíti eur. S napětím se proto očekává, zda to některé pivomilce neodradí od větší konzumace a zda odolá loňský rekord, kdy 6,4 miliónu návštěvníků vypilo 7,1 miliónu litrů zlatavého moku.