Svědci z řad policistů, citovaní ruskou agenturou RIA Novosti, popsali, jak vypadala celá situace krátce po pádu stroje na břeh jezera u letiště v Jaroslavli.

„Sotva se odlepil (Jak-42) od země, narazil do antény, stočil se doleva a spadl mezi stromy. Zvedli jsme kotvy a spěchali k místu pádu,“ popsal agentuře policista Dmitrij Konoplev, který s kolegou Olegem Smirnovem ve člunu hlídal zavodněnou část letiště.

Alexander Galimov

Alexander Galimov

FOTO: Reuters

„Za minutu a půl jsme byli na místě, některá těla ležela ve vodě, jiná na břehu. Najednou jsme viděli, jak se k nám po pás ve vodě snaží jít muž. Nejdříve jsme si mysleli, že je to rybář, který byl náhodou na místě havárie, pak jsme si uvědomili, že je to oběť,“ vyprávěl Konoplev.

Video

Záběry startu letadla s hokejisty Jaroslavle. Zdroj: Lifenews.ru

Policisté se snažili přistát s lodí u břehu, ale bylo tam příliš mělko. Na muže ve vodě alespoň zakřičeli, protože náhle změnil směr chůze, uvedla agentura. Náhle se u letadla objevil další muž v uniformě člena posádky. Pokoušel se vytáhnout jiného člověka, rovněž v uniformě. Od letiště v tom okamžiku začaly přijíždět auta policie a záchranky. Muže v uniformě se policistům podařilo vytáhnout z vody, byl jím Alexander Sizov.

Následně se vrátili pro prvního muže. Byl při vědomí, pohyboval se, ale byl těžce popálený. Policisté mu pomohli dostat se do člunu. „Byl hrozně popálený, nevěděli jsme, jak mu máme pomoci,“ popisuje Konoplev.

„Vzali jsme ho za lokty a zápěstí a vtáhli jsme ho do lodi. Byl velmi prochladlý a prosil nás, abychom ho přikryli. Zavolali jsme lékaře a jeli do Jaroslavle. Stále jsme s ním mluvili, aby neztratil vědomí. Celou dobu se choval velmi statečně. Předtím, než nastoupil do sanitky, jsme se ho zeptali na jméno. On odvětil: „Bratři, jsem Galimov.“

Krátce nato byl převezen ještě se Sizovem do nemocnice.

Trosky letadla v ruské Jaroslavli

Trosky letadla v ruské Jaroslavli

FOTO: Denis Sinyakov, Reuters

Všechno v jednom ohni

Situaci, která předcházela pádu letadla a následovala po něm, reportérům agentury popsali i další lidé, kteří se na místě během neštěstí pohybovali. „Víte, co je to plná nádrž, když jde o letadlo? Všechno vybuchlo, všechno bylo v jednom plameni, stromy, keře, všechno,“ uvedl muž, který se podle svých slov nacházel asi 400 metrů od pádu stroje.

Alexander Galimov je převážen do Višněvského nemocnice v Moskvě.

Alexander Galimov je převážen do Višněvského nemocnice v Moskvě.

FOTO: fotobanka Profimedia

Sizov při pádu a výbuchu letadla utrpěl zlomeninu pravé nohy, odtržení kůže z hlavy a popáleniny obličeje. Galimov byl popálen na 90 procentech těla. Oba se nacházejí ve velmi vážném stavu. Podle agentury již Galimov v nemocnici krátce hovořil se svým otcem a bratrem.

„Jejich stav se nezměnil. Jsou v kritickém stavu,“ sdělil zástupce ruského ministerstva zdravotnictví.

Na palubě letadla Jak-42 ve středu z Jaroslavle cestovalo 45 lidí, hokejistů a členů posádky. Mezi sportovci se nacházeli i tři Češi, Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek. Jejich ostatky mají být podle české ambasády v Moskvě převezeny do Prahy v pátek odpoledne.

Čtěte dále na Novinkách:
Potápěči našli černé skříňky Jaku-42, objasní příčinu pádu
Těla Rachůnka a Marka byla předběžně identifikována
Letadlu s hokejisty mohl vysadit motor kvůli palivu, proto se neodlepilo
Odlepil se příliš pozdě, říká dispečer, který dal letu s hokejisty zelenou
Spadlo letadlo s hokejisty Jaroslavle. Zahynuli i Marek, Rachůnek a Vašíček
Vladimír Růžička: Přišli jsme o velké hokejisty, hráče světové extratřídy
Letadlo s hokejisty se zřítilo na dětskou pláž, prý se naklánělo už na ranveji
Další články na Sport.cz:
Tragédie KHL tvrdě zasáhne, řada hráčů ji opustí, myslí si Říha
Honza Marek chtěl zpátky, ale tlačili ho tam, kde být nechtěl
Irgl odešel z Jaroslavle naštvaný, do klubu přišel Demitra. Osud si s nimi zahrál