„Černé skříňky se nacházejí u kýlu. Budou nyní vymontovány a ještě dnes budou poslány do Moskvy. Určí příčinu havárie letadla,“ sdělil ve čtvrtek Valerij Okulov z ministerstva dopravy agentuře RIA Novosti.

První černou skříňku našli záchranáři ráno v polozatopené zadní části trupu havarovaného letadla, která dopadla do toku řeky Volhy. Druhou objevili potápěči na mělkém dně při břehu. Oba aparáty budou nyní převezeny k expertíze do Moskvy.

Záznamy z černých skříněk by měly objasnit příčinu nehody. Zatím jsou tři hypotézy. Za nejpravděpodobnější se považuje vysazení motoru, ale nevylučuje se ani chyba pilota. Zmiňován byl však i teroristický útok. Předem experti žádnou z variant nevylučují. [celá zpráva]

Palivo nebo porucha

Spekulovalo se o tom, že na vině mohlo být nekvalitní palivo, to se ale nyní vylučuje, protože jiné stroje, které totéž palivo natankovaly, neměly potíže. Stroj zřejmě nebyl schopen se dlouho odlepit od země a stoupat kvůli poruše motoru. Nenabral potřebnou výšku.

Letiště Jaroslavl Tunošna sice bylo původně vojenské, ale v první dekádě nového milénia na něm byly provedeny všechny potřebné úpravy, aby mohlo přijímat civilní letadla včetně velkých strojů Iljušin Il-76 a Il-96 nebo Tupolev Tu-154 a Airbus A319.

Video

Expirované video

Davy fanoušků truchlí u stadionu Lokomotivu v Jaroslavli. (Zdroj: Reuters)

 

Medvěděv: při výcviku posádek se dějí příšerné věci

Ve čtvrtek dorazil na místo neštěstí také ruský prezident Dmitrij Medvěděv, aby uctil památku obětí středečního leteckého neštěstí. Oznámil, že se zasadí o snížení počtu ruských leteckých společností. Vyzval rovněž ke zlepšení odborné přípravy pilotů a dovozu letadel ze zahraničí.

"Na výcvik posádek se musíme podívat, dějí se tam příšerné věci," řekl Medvěděv. "Těch, kteří nejsou na úrovni, je třeba se zbavit." Šéf Kremlu zároveň naznačil, že ruský letecký park by měly doplnit stroje dovezené z ciziny. "Cena lidských životů je vyšší než podpora domácích výrobců," konstatoval.

V troskách letounu, které po celou noc analyzovali experti ruské kontrašpionážní služby FSB, nebyly nalezeny žádné stopy trhavin. Verzi o teroristickém útoku proto vyšetřovatelé vyloučili. Příčinou havárie nebyl podle dobrozdání expertů počasí ani stav ranveje.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv přijel na místo neštěstí uctít památku obětí havárie letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv přijel na místo neštěstí uctít památku obětí havárie letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl.

FOTO: Dmitry Astakhov/Ria Novosti, Reuters

Také si přečtěte
Letadlu s hokejisty mohl vysadit motor kvůli palivu, proto se neodlepilo
Odlepil se příliš pozdě, říká dispečer, který dal letu s hokejisty zelenou
Spadlo letadlo s hokejisty Jaroslavle. Zahynuli i Marek, Rachůnek a Vašíček
Vladimír Růžička: Přišli jsme o velké hokejisty, hráče světové extratřídy
Letadlo s hokejisty se zřítilo na dětskou pláž, prý se naklánělo už na ranveji

Vzletová a přistávací dráha má délku 3000 metrů a denně se na letišti přijímalo a odbavovalo pět až šest letů.

Články o hokejové tragédii na Sport.cz
VIDEO: Památné okamžiky Rachůnka, Marka a Vašíčka
Letoun s hokejisty Jaroslavle prý nezvládl startovací manévr
Jaroslavl měla hrát první zápas v Minsku, to stálo mladého Bělorusa život
VIDEO: Tragédie, hrůza, smutek, shodují se Král, Paleček, Hadamczik i Růžička
Poslední rozhovor s Janem Markem. Těšil se na bitvy s Radulovem
Tragédie v Rusku. Při havárii letadla zahynuli tři čeští hokejoví reprezentanti 
Desetitisíce fanoušků truchlí nad smrtí hokejistů 

Na místě nehody bylo nasazeno 235 osob z ministerstva pro mimořádné události.