„Multikulturalismus selhal. Podmínkou migrace musí být plná integrace a akceptování kultury a tradic Slovenska,“ uvedl slovenský ministr vnitra a místopředseda vládních křesťanských demokratů Daniel Lipšic po středečním zasedání slovenské vlády.

Kabinet schválil návrh migrační politiky Slovenska s výhledem do roku 2020. „Vítáme legální migranty, ale nebudeme kvůli nim měnit naše zvyky, ani hodnoty, ani tradice a očekáváme, že je budou respektovat,“ řekl Lipšic.

Ministr zdůraznil, že migranty vnímá jako hosty. „Oni se jako hosté musí chovat,“ dodal s tím, že pokud hodnoty hostitelské země nebudou akceptovat, musí jít jinam.

Slovensko by se podle ministra vnitra mělo vyhnout problémům, které v některých evropských zemích způsobili potomci migrantů druhé až třetí generace. „Problémy vznikly proto, že už jejich prvotní integrace do společnosti nebyla úspěšná,“ uvedl.

Lipšic je proti vytváření vlastních paralelních komunit z řad migrantů s alternativními pravidly. „Máme dost segregovaných osad. Nepotřebujeme vytvářet nové segregované komunity,“ poznamenal. Izolovaná společenstva přistěhovalců by představovala hrozbu pro Slovensko. „Je to bezpečnostní riziko, které tato vláda nepřipustí,“ dodal.