„Zvláštní bylo, že nikdy nikoho nepustil přes práh,“ řekl listu Der Standard jeden známý. Lidé si podle něho mysleli, že to dělá kvůli duševnímu opoždění dnes dospělých žen (45 a 53).

„Byl to zdvořilý a hovorný soused, když jel autem kolem, srdečně zdravil,“ řekl jiný obyvatel obce o muži, jehož média překřtila na Fritzl číslo 2 v narážce na skandál, v němž v roce 2008 vyšlo najevo, že Josef Fritzl 24 let znásilňoval dceru.

„Ale že by tam docházelo k takové tragédii, to nám ani na mysl nepřišlo. A potom, za stažené žaluzie na zamřížovaných oknech v přízemí nikdo nevidí,“ konstatovala jedna z překvapených žen. Občas bylo možno dcery zahlédnout, když vynášely odpad, ale do vesnice nechodily vůbec. Všichni si na to zvykli a nepřišlo jim to divné.

Ale teď se ptají, jak je možné, že k ostrému sporu mezi otcem a dvěma dcerami (matka zemřela v roce 2008) došlo již v květnu, ale úřady prý tomu nevěnovaly zvláštní pozornost a vše vyšlo najevo až teď. Po smrti matky bylo nad dcerami stanoveno poručnictví, ale ani to zřejmě nenahlédlo do rodinných vztahů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Dům, v němž Rakušan 40 let věznil a zneužíval své dvě dcery

„Úřady nikdo neupozornil na zneužívání, a když není upozornění, nemůže úřad reagovat. Nechceme přece žít v policejním státě,“ bránil se v televizi ORF krajský hejtman z Braunau Georg Wojak.

Otec upadl nemůže vstát

Onoho květnového dne starší z dcer odmítla zvrhlého otce a odrazila ho tak prudce, že zůstal ležet. Až po dvou dnech upozornily sociální pracovnici, že „otec upadl a nemůže vstát“. Muž byl odvezen do nemocnice a poté do domova pro seniory.

Dcery postupně zasvěcovaly sociální pracovnici do „domácího pořádku“ – jak otec je i matku od roku 1970 zneužíval, týral, někdy se zbraní v ruce, jindy s vidlemi či s gumovou hadicí je nutil k sexu, dovolil jim pobývat jen v kuchyni – a hlavně musely slepě poslouchat. V době školních let je prý zneužil také otcův známý.

Muže tento týden zatkli a převezli do věznice v Riedu, ale nadále vše popírá. Prokuratura vychází z toho, že oběti tělesně zraňoval, mučil, týral už jako nezletilé a bezbranné, vyhrožoval jim, činil na ně nátlak a znásilňoval je. Zadržen byl i proto, aby nemohl prchnout. Prokurátor Alois Ebner sdělil, že „na obě ženy je pohlíženo jako na oběti, a ne na pachatelky, které odmítly pomoc zraněnému“.