Na ostrově, který je jinak pro veřejnost stále uzavřen, bylo k dispozici na 250 zdravotníků, policistů či psychologů. Mají sloužit jako průvodci a případně poskytnout pomoc, kdyby někoho přemohly emoce.

"Vlastně jsem původně na ostrov vůbec jet nechtěla. Byla jsem rozhodnutá, že už sem nikdy nevstoupím," citovala agentura DPA Jorid Nordmelanovou. Nakonec ale do jedné z lodí, která přeživší a jejich blízké převážela na ostrov, přece jen nastoupila. "Teď jsem ráda, že jsem to udělala," dodala.

Lidé se objímali

Každý z přeživších si mohl na ostrov vzít jednoho blízkého. "Mluvili jsme tam pak o prožitcích hlavně s těmi, které jsme si přivedli," říká Jorid. Někteří přeživší, když se pak na ostrově potkali, se však objali i mezi sebou, poznamenala DPA.

Bylo dobře, že návštěvníci viděli květiny a svíčky, které na místech vraždění položili v pátek blízcí těch, kteří zahynuli, řekl šéf norského zdravotního úřadu Björn-Inge Larsen. Pomůže jim to podle psychologů přemoci pocit viny, který pociťují za to, že oni zůstali naživu a jejich kamarádi ne.

Breivik 22. července nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla odpálil bombu v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya. Tam následně postřílel 69 lidí, účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Po několika hodinách střelby se nechal bez odporu zatknout. Jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že to musel udělat, aby zachránil Norsko i Evropu před nadvládou muslimů.

Pietní akce budou v Oslu pokračovat v neděli odpoledne za účasti oficialit.