Zpočátku policie útoky připisovala levicovým extremistům a nespojovala je s útoky v Londýně. Nyní ale dospěla k závěru, že jde o dílo výtržníků, kteří chtějí jen ničit, protože byl zapálen i deset let starý VW Sharan, který měl najeto 200 000 km. Už nevylučuje, že útočníky inspirovaly právě události v britské metropoli.

"Oběťmi nejsou žádní kapitalisté ani nijak přehnaně bohatí lidé, ale normální občané a může to potkat každého," komentoval v televizi n-tv poslední sérii požárů šéf policejních odborů Rainer Wendt a žádal exemplární tresty pro jejich pachatele, které by odradily další následovníky. Do noční ostrahy města by podle odborů měla být vyslána i spolková policie.

Hasiči zasahují u zapálených aut v Berlíně

Hasiči zasahují u zapálených aut v Berlíně.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Po více strážnících v ulicích volají i zoufalí majitelé podpálených aut. Bojí se, aby stejný osud nepotkal i jejich vozidla. Berlínská policie sice posílila noční hlídky a nasadila i vrtulník s termokamerou, současně ale přiznává, že všech 1,2 miliónu aut stojících na 4000 kilometrech ulic hlavního města naráz uhlídat nedokáže, uvedla pro Bild.

Spolu s primátorem Berlína Klausem Wowereitem proto apelovala na obyvatele, aby byli ostražití, a za informace vedoucí k dopadení pachatelů žhářských útoků slíbila finanční odměnu. Auta však hoří dál.

Hasiči dohašují auto v berlínské čtvrti Charlottenburg

Hasiči dohašují auto v berlínské čtvrti Charlottenburg

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Letos už bylo v Berlíně zapáleno 211 vozů, což je dvaapůlkrát více než vloni. V Hamburku bylo letos spáleno 200 aut.

Hasiči zasahují u zapálených aut v Berlíně

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Policie už dříve za dopadení pachatelů slíbila odměnu 5000 eur (122 000 Kč).

Nervózní jsou i politici, protože v září se ve městě konají volby, v nichž za vítězstvím mířila Wowereitova sociální demokracie (SPD), zmiňuje ČTK. Žhářských útoků se však chopila opozice a oznámila, že z nich udělá ústřední téma předvolební kampaně. Opoziční křesťanští demokraté (CDU) chystají už na příští týden vylepení volebních plakátů s ohořelými vraky.

Hasiči dohašují auto v berlínské čtvrti Charlottenburg

Hasiči dohašují auto v berlínské čtvrti Charlottenburg.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

"Lidé mají stále víc strach o svou bezpečnost a majetek. Sociální demokraté s levicí je ale nechávají na holičkách a nedělají nic, aby situaci zlepšili," pustil se berlínský předák CDU Frank Henkel do radniční koalice.