Biografická publikace pod titulem Sleeping With The Enemy: Coco Chanel’s Secret War (Spaní s nepřítelem: Tajná válka Coco Chanelové) se v úterý objevila na pultech. Autor v ní píše, že nacistická tajná služba naverbovala Chanelovou v roce 1940, kdy jí bylo 57 let.

Podle newyorského nakladatelství Knopf, v němž kniha vychází, Vaughanovo dílo popisuje, jak se Coco stala německou vyzvědačkou, jak a proč se zapojila do řady špionážních misí a jak unikla zatčení ve Francii po skončení války, i když tam byla obviněna z kolaborace s nacisty.

Nařčení vždy odmítala

Kniha odhaluje nejen to, jak byla Chanelová naverbována do nacistické vojenské výzvědné služby Abwehr. Uvádí také, že baron Hans Günther von Dincklage, s nímž „královna módy“ během války žila, byl „nacistickým mistrem špionáže“, který vedl výzvědnou síť ve Středomoří a v Paříži a zodpovídal se přímo nacistickému ministrovi propagandy Josephu Goebbelsovi. Autor s odvoláním na francouzské, britské, americké a německé archívy dále píše, že Coco Chanelová byla ostře antisemitsky zaměřená.

Po válce až do své smrti v roce 1971 čelila nařčením, že kolaborovala s nacisty, mj. proto, že se údajně přátelila také s šéfem německé vojenské špionáže Walterem Schellenbergem. Po osvobození byla nucena odejít jako „zrádkyně“ do Švýcarska, kde strávila devět let, ačkoli nikdy z ničeho formálně nebyla obviněna. Poté se vrátila do Francie, aby pokračovala v kariéře módní návrhářky. Chanelová, jejíž jméno se nesmazatelně vrylo do historie módy, vždy jakoukoli spolupráci s nacisty rozhodně odmítala.

Knihu o Chanelové a jejím intimním životě mezitím chystá i spisovatelka Lisa Chaneyová. Coco podle autorky užívala drogy, byla bisexuální a měla poměr s malířem Salvadorem Dalím v době, kdy byl ženatý. Také Chaneyová se zmiňuje o vztahu Chanelové s von Dincklagem.

„Velká slečna“, jak se jí uznale říkalo, uměla již za svého života udělat ze sebe legendu. Nikdy se o ní nepřestalo psát, ať už to byly její milostné aféry nebo módní návrhy, které jsou dodnes nepřetržitě aktualizovány módními tvůrci. Její heslo znělo: „ Móda je pomíjející, ale styl nikdy. Chanel je styl.“