Breivik vjel do Osla v autě, jímž chtěl pak odjet na ostrov v 11:45. Pak chtěl jít domů, převléci se do policejní uniformy a odeslat po síti svůj manifest. Pečlivě připravený plán ale zhatila zácpa na silnicích.

S dodávkou, ve které měl bombu, se do centra dostal až v 15 hodin, tedy v dobu, kdy už chtěl být na ostrově Utoya a kdy tam měla ještě Brundtlandová být. Ta opustila ostrov spolu s dalšími politiky po třetí odpoledne.

Zácpy zřejmě vznikly kvůli nehodě v Bygdoylokketu, ke které došlo ve 14:19. Kvůli ní se v centru Osla vytvořily dlouhé zácpy.

Breivik nakonec centrum Osla opustil v připraveném autě v 15:30. Na cestě ho zdržely další zácpy, takže k cestě na ostrov potřeboval dvojnásobek běžného času. K mimořádnému provozu mohlo přispět, že v pátek, kdy útočil, bylo v zemi volno, byl svátek.

Breivik už přiznal, že chtěl na ostrov dorazit v době, kdy tam ještě Brundtlandová bude, protože podle něj právě ona šířila politiku otevřené společnosti a přijímání imigrantů.

Bomba navíc nezabila tolik lidí, kolik Breivik čekal. Bylo to proto, že zaparkoval nad podzemní garáž, a ta absorbovala značnou část výbuchu, uvedl norský expert na výbušniny Per Nergraad. Podle něj byla také bomba tunová a ne půltunová, jak se dosud uvádělo. Protože byl svátek, bylo ve vládních budovách přítomno jen 190 z 1600 zaměstnanců. Zabila osm osob. Breivik uváděl, že bomba má mít tunu, ale experti původně z následků výbuchu odhadovali, že měla jen 500 kilogramů.