„Voda má patnáct stupňů. Ti chlapci a dívky naskákali do vody v teniskách, teplákách, bundách a pokusili se přeplavat 500 metrů na břeh. Hledám ty, kteří šli ke dnu v promočeném oblečení, a ty, kteří už dál nemohli plavat, protože je zasáhla kulka do hlavy. Pohřešuje se pět lidí,“ řekl listu Süddeutsche Zeitung Morten Pedersen (37), který operaci řídí.

Video

Záběry průmyslové kamery v restauraci při explozi v Oslu (LiveLeak.com)

Teprve když leželi na zemi, střílel je dum-dum municí do tváří. Některé děti měly obličeje znetvořené k nepoznáníšéf policejní operace Morten Pedersen

Prohledávanou část moře si rozdělili do šachovnice a pečlivě, bez spěchu pročesávají políčko po políčku. Dva spolupracovníci mají na motorovém člunu monitor, na němž sledují, jak operace na mořském dně pokročila.

Pedersen předtím v neděli pomáhal při vytahování mrtvých těl, která plavala na hladině, a těch, jež kulky dostihly ještě na ostrově. "Nebyl to příjemný pohled. Atentátník teenagerům nejprve mířil na nohy, aby jim zabránil v útěku. Teprve když leželi na zemi, střílel je dum-dum municí do tváří. Některé děti měly obličeje znetvořené k nepoznání,“ vysvětluje.

Jako by spali

Policejní specialista už viděl mnoho utopených. „Není v nich nic hrůzostrašného, jak neustále ukazují hororové filmy. Mrtví ve vodě vypadají klidně, jako by spali. Jenom pokožku mívají světlejší, než je obvyklé,“ podotýká.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Norsko truchlí za oběti masakru (Reuters)

Po pětici pohřešovaných chybí zatím jakákoli stopa. „Zůstanu a najdu je, i kdyby to mělo trvat týdny. Musím pořád myslet na jejich rodiče.“ V úterý v noci panoval nad fjordem klid. „Bylo takové ticho, že se mi v jednu chvíli zdálo, že slyším dětské volání o pomoc,“ uzavírá policista.