"Policie provedla kontrolovaný výbuch nalezených výbušnin," řekla agentuře Reuters policejní mluvčí Trine Dyngelandová. Množství nalezených trhavin neupřesnila, uvedla pouze, že při odpálení nebyl nikdo zraněn.

Policie předpokládá, že Breivik použil k sestrojení výbušnin průmyslové hnojivo. Díky tomu, že provozoval farmu, ho mohl koupit velké množství, aniž vzbudil podezření úřadů.

Breivik je v současnosti ve vazbě. Pokud bude shledán vinným z terorismu, hrozí mu nanejvýš 21 let vězení. Norská prokuratura uvažuje, že ho obžaluje i ze zločinu proti lidskosti, což by mohlo vyústit v třicetiletý trest.

Motorkářské gangy pohřbily nepřátelství

Tisíce motorkářů ze znepřátelených norských gangů v úterý uzavřely bezprecedentní smír, aby v úterý položením květin na pobřeží uctili památku 68 mladých lidí zabitých při řádění Anderse Behringa Breivika na ostrově Utöya. "Bok po boku tu jeli Hell's Angels, Coffin Cheaters i Outlaws. Bylo to poprvé, co tyhle gangy jely společně," řekl agentuře AFP motorkář Henrik Bauer Larsen.

"Tyhle skupiny nejsou kamarádi," dodal na adresu v kůži oděných jezdců na těžkých motocyklech. "Za normálních okolností spolu tvrdě bojují. Ale dohodli jsme se, že necháme politiku stranou, a všichni budeme stát společně. V každém z těchhle gangů je někdo, kdo znal někoho zastřeleného na ostrově. Prostě jsme chtěli vzdát poctu obětem a jejich rodinám."

Podle jeho slov se na pobřeží sjelo 550 motorkářů z norského motocyklového svazu, který každoročně pořádá spanilou jízdu motorek značky Harley Davidson, a stovky dalších se připojily nejen z Norska, ale i zbytku Skandinávie či řad turistů. Podle zúčastněných to byl největší konvoj motorkářů v norské historii.

"Příměří nevydrží," připustil Larsen, "ale připojili se k nám dokonce i policisté na motorkách. Uvolnili nám cestu z Osla do Sundvoldenu a na pobřeží nachystali prostor pro motorky, abychom mohli dojít k pobřeží."