Loď se potopila během tří minut a lidé, kteří byli například v kajutách, vůbec neměli čas je opustit. Právě v nich našli záchranáři nejvíc obětí. Zůstaly v nich uvězněny celé rodiny.

Je již téměř jisté, že potopení plavidla způsobil špatný technický stav. Levý motor nefungoval, loď se nakláněla na pravobok a při jednom ze silných poryvů větru posádka nezvládla stroj vyrovnat.

Hrdinný kapitán

Rusko si také vytvořilo hrdinu z třicetiletého kapitána lodi Arabella, která zachránila osm desítek pasažérů. "Hluboce se klaním, kapitáne. Ještě žijí v naší zemi hrdinové. Jste chlapík," píší lidé podle ČTK v internetových diskuzích na adresu Romana Lizalina.

Loď Arabella přiváží pasažéry zachráněné z parníku Bulgarija.

Loď Arabella přiváží pasažéry zachráněné z parníku Bulgarija.

FOTO: fotobanka Profimedia

Naopak kapitánům dvou lodí, kteří místo neštěstí bez povšimnutí minuli, hrozí trestní stíhání. Lizalin se přitom jednoho z nich zastal. Remorkér prý chtěl pomoci, ale kapitáni se po vysílačce dohodli, že by tam neobratné plavidlo jen překáželo. „Všechny trosečníky jsme vytáhli z vody velice rychle, zatímco on by nestačil za tu dobu ani spustit záchranné čluny," řekl Lizalin.

V rozhovoru v ruské televizi popisoval, jak si pasažéři jeho lodi svlékali oblečení a ve svých lékárničkách sháněli léky, aby zachráněným mohli pomoci. Loď zachránila 77 lidí. Dalším dvěma se podařilo doplavat na břeh.

Na Bulgariji bylo asi 200 pasažérů, přesné číslo stále není známo.