"Potápěči se pustili do práce. Z kajuty vytáhli pět dětských těl," řekl agentuře RIA Novosti člen operativního štábu.

Podle ministerstva pro mimořádné události se zachránilo jen 79 z 205 lidí na palubě. Doposud se podařilo identifikovat 41 z šedesátky vylovených těl, mezi nimiž je i kapitán. Podle posledních informací RIA Novosti bude obětí nakonec zřejmě 125 a ne 129, protože čtyři pasažéři, vedení v seznamech, na loď nenastoupili.

Potápěči zasahující u lodi Bulgarija

FOTO: Reuters

Vrak vyzvednou

Loď se začne ze dna vyzdvihovat 16. července v 17:00, uvedlo ministerstvo pro mimořádné události. Loď leží v hloubce 18 metrů. Vyzvednout ji mají armádní specialisté, kteří vyzdvihli ze dna Barentsova moře jadernou ponorku Kursk. Na místo míří plovoucí jeřáb Mogučij z volžského přístavu. Zatím jej dopravuje remorkér Podvodnik, plující rychlostí 6 kilometrů za hodinu. Později se k němu má připojit silnější remorkér Dunajskij.

Po vyzdvižení se určí přesná příčina nedělní tragédie, i když už teď je jasné, že loď Bulgarija vyrobená v roce 1955 v Komárnu byla v mimořádně špatném stavu a neměla oprávnění k plavbě. Její levý motor zřejmě nefungoval a nakláněla se na pravobok už v době, kdy vyplula. Média spekulují i o dalších možných faktorech katastrofy, včetně počasí a chyb posádky.

Bohoslužba za oběti lodního neštěstí v kazaňském chrámu

Bohoslužba za oběti lodního neštěstí v kazaňském chrámu

FOTO: Reuters

V Rusku byl v úterý vyhlášen státní smutek. Vlajky jsou na půl žerdi, zrušeny jsou zábavné pořady, v chrámech se slouží bohoslužby na památku obětí.

Jedna z vyzvednutých obětí z parníku Bulgarija

Jedna z vyzvednutých obětí z parníku Bulgarija

FOTO: Reuters