Odbory tím reagují na další chystané úspory a škrty vlády, jimiž Evropská unie podmiňuje svoji další finanční pomoc zemi dlouhodobě lavírující na pokraji bankrotu.

O stávce bylo rozhodnuto dříve, ale termín byl oznámen až nyní v souvislosti s projednáváním nového úsporného balíčku v parlamentu. Tento počítá s opatřeními, které mají státní pokladně do roku 2015 ušetřit 28 miliard eur (téměř 700 miliard korun). Jeho přijetí zákonodárci se předpokládá právě příští týden, napsal magazín Forbes.

Vpravo řecký premiér Jorgos Papandreus s novým ministrem financí Evangelem Venizelosem

Vpravo řecký premiér Jorgos Papandreus s novým ministrem financí Evangelem Venizelosem

FOTO: Yiorgos Karahalis, Reuters

Ke stávce se připojí státní zaměstnanci sdružení v odborech ADEDY i skupina Řeků, kteří již měsíc kempují na protest před budovou parlamentu.

Poletí letadla?

Zatím není jasné, zda stávka naruší i leteckou dopravu a zkomplikuje českým turistům v době dovolených cestu do jimi zvolených destinací. České cestovní kanceláře a dopravci zatím informace z oficiálních míst nemají a Řekové dopravce většinou informují s předstihem jednoho dne.

Podle mluvčího cestovky Fischer Dana Plovajka způsobuje zpravidla největší komplikace stávka leteckých dispečerů. Většina českých turistů ale míří na řecké ostrovy, kdežto stávky se odehrávají v pevninské části země. Turisté se podle Plovajka rozhodně nemusejí obávat, že by stávkoval personál hotelů nebo jiní zaměstnanci v cestovním ruchu, protože ti jsou na přítomnosti zahraničních turistů existenčně závislí, napsala ČTK.

Vladimíra Dufková ze společnosti Travel Service provozující charterové lety k tomu agentuře řekla, že na přijetí konkrétních opatření je příliš brzy. „Zatím máme málo informací,“ uvedla.

V minulosti měly stávky za následek zpožďování letů.

Bankrotující Řecko

Řecko se dlouhodobě potýká s platební neschopností. Státy eurozóny a Mezinárodní měnový fond mu loni v květnu slíbily pomoc ve výši 110 miliard eur, ovšem už se hovoří o tom, že Atény budou potřebovat půjčit ještě zhruba jednou tolik.

Lidé protestují proti vládním škrtům před parlamentem v Aténách.

Lidé protestují proti vládním škrtům před parlamentem v Aténách.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

V současnosti se vedou jednání o v pořadí páté splátce z původního balíku, kterou věřitelé podmiňují dalšími rozpočtovými škrty a privatizací, jakkoliv je tato v současné situaci pro stát nevýhodná.