„Jsem generál Ratko Mladić,“ potvrdil na úvod přípravného slyšení obviněný. Hned na to se zjistilo, že soud měl špatný záznam o datu jeho narození.

Poté, co Mladičovi soudní asistentka přečetla jeho práva, odpověděl obviněný, že potřebuje více času, aby se nad nimi a svojí situací zamyslel. „Jsem těžce nemocný člověk, buďte trpěliví,“ řekl Mladić, že kromě jiného je ve stresu.

Mladić musel vyslechnou obvinění bez čepice

Mladić musel vyslechnou obvinění bez čepice

FOTO: Reuters

Na dotaz, zda četl dokument, který mu byl doručen a jenž vyjmenovává, z čeho je obviněn, odpověděl: „Díval jsem se na ty svazky, ale nečetl jsem, co je uvnitř. Jestli je tam uvnitř obvinění, tak potřebuji alespoň dva měsíce, abych si mohl obě složky pročíst,“ řekl Mladić a dodal: „Nic jsem nepodepisoval. Chci řádné zástupce a ne tady toho pána, kterého neznám,“ prohlásil na adresu svého právního zástupce Aleksandara Aleksiče, jehož mu přidělil tribunál, protože on sám si ještě svého zástupce nevybral.

Jsou to obludná obviněníRatko Mladić k obviněním
Ratko Mladić na lavici obžalovaných

Ratko Mladić

FOTO: Reuters

„Neptal jsem se, zda jste něco podepisoval,“ odvětil předsedající soudce a jal se sumarizovat, z čeho je Mladić obviněn. „Nechci slyšet žádné z těchto obvinění,“ řekl k tomu Mladić, než soudce připomněl, že je bývalý generál obviněn ze zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocidy včetně masakru přes 7000 muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici v roce 1995. „Spolu s dalšími se podílel na vyhlazování, vraždění a násilných transportech,“ přečetl z obžaloby soudce.

Mladić se při čtení jednotlivých bodů obžaloby tvářil zaraženě a chvílemi klopil oči. Pouze při zmínce o jeho podílu na srebrenickém masakru zakroutil odmítavě hlavou. Při následných podrobnostech popisujících, co se u Srebrenice stalo, si ale opřel čelo o dlaň.

K obviněním se teprve vyjádří

Generál odmítl odpovědět, zda se cítí vinen či nikoliv. Podle pravidel soudu má 30 dní na to, aby se takto vyjádřil k jednotlivým bodům obžaloby. „Chtěl bych si přečíst tyto body a pořádně se nad nimi se svými právníky zamyslet. Jsou to obludná obvinění a urážlivá slova,“ prohlásil Mladić. Zopakoval, že potřebuje více než 30 dní.

„Pravidla stanovují termín 30 dní. To ale neznamená, že během té doby musíte připravit celou obhajobu,“ připomněl soudce. Další stání stanovil na 4. července.

Mladičovi se obžaloba nelíbila

FOTO: Reuters